Lee Harvey Oswald - młodość
Ojciec Harvey'a Lee Oswalda zmarł przed jego narodzinami. Ze względu na trudną sytuację finansową matki, Lee Harvey Oswald spędził kilka lat w sierocińcu. Do 18. roku życia zmieniał miejsce zamieszkania 22 razy, zakończył naukę w wieku 16 lat i zainteresował się marksizmem.
Na obserwacji psychiatrycznej zdiagnozowano u niego zaburzenia osobowości typu schizoidalnego i tendencję do agresji.
Lee Harvey Oswald - służba wojskowa
W 1956 r. mimo lewicowych przekonań Lee Harvey Oswald
wstąpił do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Przeszedł szkolenie jako operator radaru, a potem trafił do baz w
Kalifornii i
Japonii, gdzie stacjonowały samoloty szpiegowskie U-2.
Nie ma jednak dowodów, że Lee Harvey Oswald brał udział w planowaniu lotów. Dwukrotnie stanął przed sądem wojskowym - za nielegalne użycie broni i bójkę z sierżantem.
Lee Harvey Oswald - pobyt w ZSRR
W 1959 r. Lee Harvey Oswald porzucił służbę wojskową i wyjechał do ZSRR. Zadeklarował chęć porzucenia obywatelstwa Stanów Zjednoczonych. Został skierowany do Mińska, gdzie pracował w fabryce elektroniki. W czasie pobytu w ZSRR był monitorowany przez KGB. Otrzymał mieszkanie, pensję i miał zapewnione dobre warunki, jednak z czasem zaczął narzekać na nudę i izolację.
W 1961 r. poznał Marinę Prusakową, studentkę z Leningradu. Wzięli ślub, a rok później urodziła się ich córka June.
Lee Harvey Oswald - powrót do USA
1 czerwca 1962 r. Lee Harvey Oswald i wraz z żoną
wrócił do USA i zamieszkał w Dallas w Teksasie. Planował napisać wspomnienia z życia w Związku Radzieckim i zaangażował się w
działalność organizacji w Komitecie "Fair Play" wobec Kuby (FPCC). Część jego ulotek miała nadrukowany adres "544 Camp Street". W tym samym budynku biuro miał
Guy Banister, były agent FBI zaangażowany w działalność kontrwywiadowczą. Pojawiały się sugestie, że miało to dowodzić współpracy Harveya Lee Oswalda z FBI.
10 kwietnia 1963 r. Lee Harvey Oswald próbował zastrzelić
generała Edwina Walkera, który miał prawicowe poglądy, jednak
plan ten się nie powiódł. We wrześniu Lee Harvey Oswald wyjechał do
Meksyku, by uzyskać wizę na
Kubę, jednak nie dostał zgody na wyjazd od ambasady ZSRR.
Wrócił do USA w październiku, ponownie zamieszkał w Dallas i znalazł pracę w składnicy podręczników. Był obserwowany przez FBI, które podejrzewało jego żonę o związki z wywiadem sowieckim.
Lee Harvey Oswald - zamach na Johna F. Kennedy'ego
Lee Harvey Oswald został uznany przez Komisję Warrena za
sprawcę zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Miał oddać śmiertelne strzały z okna składnicy książek w Dallas, niedaleko trasy przejazdu kolumny prezydenckiej.
Do dziś udział Lee Harveya Oswalda w zabójstwie prezydenta Johna F. Kennedy'ego budzi kontrowersje i jest źródłem teorii spiskowych. Lee Harvey Oswald nie przyznał się do winy.
Prezydent USA Donald Trump zezwolił 19 marca 2025 r. na publikację utajnionych dokumentów dotyczących zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego w 1963 roku. Mimo udostępnienia 77 tysięcy dokumentów, z których większa część była ujawniona już wcześniej, okoliczności zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy’ego w 1963 roku wciąż pozostają niejasne. Tezy o samodzielnym działaniu Lee Harveya Oswalda nie zostały podważone - podał 25 marca 2025 r. amerykański dziennik "The Washington Post".
Lee Harvey Oswald - dziennikarz Interii w Dallas
Dziennikarz Interii Jakub Krzywiecki pojechał do Dallas, by przyjrzeć się tajemnicy zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Jak pokazują przez lata prowadzone badania, większość Amerykanów nie wierzy w oficjalną wersję zabójstwa prezydenta i skłania się raczej ku teoriom o zorganizowanej operacji służb - pisze
Jakub Krzywiecki.
"Zamach na życie Johna F. Kennedy'ego wciąż jest bolesnym i ważnym wydarzeniem. W każdy weekend przed starym magazynem książek w Dallas gromadzi się kolejka. Urządzono tu Muzeum Szóstego Piętra - miejsca, z którego padły tragiczne w skutkach strzały.W muzeum zgromadzono liczne przedmioty związane z zamachem oraz rzeczy osobiste należące do Lee Harveya Oswalda. Jest np. jego obrączka, którą wykonano w ZSRR. Jest też karabin, identyczny jak ten, z którego strzelał Oswald. Jedna z sal jest natomiast poświęcona amatorskiemu filmowi przedsiębiorcy Abrahama Zaprudera, który przedstawia moment zamachu. Na zdjęciach pokazano, klatka po klatce, przebieg tragicznego zdarzenia" - napisał wysłannik Interii Jakub Krzywiecki.
Najważniejsze jest jednak słynne okno magazynu książek w Dallas. To stąd strzelał zamachowiec i tak jak przed dekadami, to jedno okno przysłonięte jest stosami pudeł na książki.
Lee Harvey Oswald - śmierć
Dwa dni po zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego Lee Harvey Oswald został zastrzelony przez Jacka Ruby'ego, właściciela klubu nocnego powiązanego z przestępczością zorganizowaną.
W 1981 r. ekshumowano ciało Lee Harveya Oswalda w związku z teorią, że został zastąpiony przez sobowtóra, agenta KGB. Badania obaliły tę tezę.
Lee Harvey Oswald - życie prywatne
Lee Harvey Oswald pochodził z Nowego Orleanu w Stanie Luizjana.