Reklama

Koronawirus (SARS-CoV-2)

Piątek, 7 października 2022 (10:36)AktualizacjaŚroda, 13 września 2023 (10:48)

Drugi koronawirus ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS-CoV-2) został zidentyfikowany jako przyczyna wybuchu choroby, która rozpoczęła się w Chinach w 2019 roku. Choroba nazywa się chorobą koronawirusową 2019 (COVID-19).

Koronawirus (SARS-CoV-2)
Koronawirus (SARS-CoV-2)/123RF/PICSEL

Koronawirus (SARS-CoV-2)

Koronawirus SARS-CoV-2 - transmisja wirusa

Koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się głównie z osoby na osobę przy bliskim kontakcie (w odległości około dwóch metrów). Transmisja odbywa się drogą kropelkową, gdy osoba zarażona wirusem kaszle, oddycha, śpiewa lub mówi. Kropelki te mogą być wdychane lub lądować w ustach, nosie lub oczach osoby w pobliżu. 

Czasami koronawirus SARS-CoV-2 może rozprzestrzeniać się, gdy dana osoba jest narażona na małe kropelki lub aerozole, które pozostają w powietrzu przez kilka minut lub godzin — w takim przypadku jest to transmisja powietrzna. Koronawirus może również rozprzestrzeniać się, jeśli dotkniesz powierzchni z zarazkami, a następnie dotkniesz ust, nosa lub oczu

Koronawirus SARS-CoV-2 może rozprzestrzeniać się od kogoś, kto jest zarażony, ale nie ma żadnych objawów. Nazywa się to transmisją bezobjawową. Koronawirus SARS-CoV-2 może również rozprzestrzeniać się od kogoś, kto jest zarażony, ale nie rozwinął jeszcze objawów, czyli poprzez transmisję przedobjawową

Pochodzenie SARS-CoV-2 

Od dawna wiadomo, że koronawirusy stanowią wysokie ryzyko pandemii. Drugi koronawirus ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS-CoV-2) jest dziewiątym udokumentowanym koronawirusem, który infekuje ludzi i siódmym zidentyfikowanym w ciągu ostatnich 20 lat. Wszystkie poprzednie ludzkie koronawirusy mają odzwierzęce pochodzenie, podobnie jak zdecydowana większość ludzkich wirusów. 

Pojawienie się koronawirusa SARS-CoV-2 wykazuje wyraźne podobieństwo do SARS-CoV, który zaatakował ludzi w Foshan (prowincja Guangdong, Chiny) w listopadzie 2002 r. i ponownie w Guangzhou (także prowincja Guangdong) w 2003 r. Oba te zdarzenia związane z pojawieniem się SARS-CoV były związane z rynkami sprzedaży żywych zwierząt, w szczególności cywet i jenotów azjatyckich, które były również sprzedawane na rynkach Wuhan w 2019 r. i wiadomo, że są podatne na zakażenie SARS-CoV-2. 

Najbliższymi znanymi krewnymi zarówno SARS-CoV, jak i SARS-CoV-2 są wirusy nietoperzy z Yunnan. Zarówno w przypadku SARS-CoV, jak i SARS-CoV-2 istnieje znaczna luka geograficzna między Yunnan a lokalizacją pierwszych przypadków u ludzi, co podkreśla trudności w identyfikacji dokładnej ścieżki pojawienia się wirusa i znaczenie pobierania próbek poza Yunnan. 

Koronawirus — jaką chorobę wywołuje? 

Choroba koronawirusowa (COVID-19) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus SARS-CoV-2. Większość osób zakażonych wirusem doświadcza łagodnej lub umiarkowanej choroby układu oddechowego i zdrowieje bez konieczności specjalnego leczenia. Jednak w przypadku poważnego przebiegu wymagana jest pomoc medyczna. Osoby starsze i osoby z dodatkowymi schorzeniami, takimi jak choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, przewlekłe choroby układu oddechowego lub nowotwory, są bardziej narażone na rozwój poważnej przebycie choroby.

Najlepszym sposobem zapobiegania i spowalniania transmisji jest zachowywanie dystansu co najmniej jednego metra od innych osób, noszenie odpowiednio dopasowanej maski ochronnej i mycie rąk lub częsta ich dezynfekcja. W łagodnym przebyciu COVID-19 pomaga także przyjęcie odpowiedniej szczepionki. 

Pandemia SARS-CoV-2 

Pandemia COVID-19, znana również jako pandemia koronawirusa, jest trwającą globalnie pandemią choroby koronawirusowej 2019 (COVID-19) spowodowanej przez drugiego koronawirusa ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS-CoV-2). 

Nowy wirus został po raz pierwszy zidentyfikowany w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 r. Próby zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa nie powiodły się. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła wybuch epidemii o zasięgu międzynarodowym w dniu 30 stycznia 2020 r. i pandemię w dniu 11 marca 2020 r.
Temat Koronawirus (SARS-CoV-2) znajdziesz również w serwisie: geekweek

Powiązane z tematem Koronawirus (SARS-CoV-2)

Pandemia koronawirusa - pandemia choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-Cov-2. Pierwszy przypadek wykryto 17 listopada 2019 r. w chińskim mieście Wuhan. Ogniska chorobowe początkowo...

Koronawirus (SARS-CoV-2) - Wiadomości

Koronawirus (SARS-CoV-2) - Wideo