Reklama

Kongo

Środa, 4 września 2024 (08:16)AktualizacjaCzwartek, 5 września 2024 (13:37)

Kongo (Republika Konga) to zasobne w surowce naturalne państwo, które pomimo bogactw boryka się z wieloma wyzwaniami politycznymi i gospodarczymi. Nazwa kraju pochodzi od rzeki Kongo, która przepływa przez jego terytorium.

Park Narodowy Odzala-Kokoua w Kongo
Park Narodowy Odzala-Kokoua w Kongo/Roger de La Harpe / Biosphoto/AFP

Kongo

  • Stolica:Brazzaville
  • Powierzchnia:342 000 km²
  • Ludność:6 mln
Oficjalnym językiem Republiki Konga jest język francuski, jednak w kraju funkcjonują również języki lokalne (m.in. lingala i kituba). Obowiązującą walutą jest frank kongijski (CDF), będący wspólnym środkiem płatniczym dla kilku krajów Afryki Środkowej, co ułatwia handel i wymianę gospodarczą w regionie.

Kongo - położenie i klimat

Republika Konga bywa często mylona z sąsiednią Demokratyczną Republiką Konga. Jest jednak od niej mniejsza. Kraj graniczy również z Gabonem, Kamerunem, Angolą i Republiką Środkowoafrykańską. Kongo zajmuje powierzchnię około 342 tys. km², co czyni ten kraj jednym z mniejszych w Afryce Środkowej.

Kongo charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem - od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego po gęste lasy deszczowe w głębi lądu. Klimat Republiki Konga jest równikowy, z dwiema głównymi porami: deszczową i suchą.

Kongo - ustrój polityczny

Republika Konga jest republiką prezydencką, w której prezydent pełni funkcję głowy państwa i rządu. Także władza wykonawcza jest skupiona w rękach prezydenta, który jest wybierany w wyborach powszechnych.

Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu.

Kraj przeszedł przez okresy niestabilności politycznej, w tym wojny domowe. Od początku XXI wieku Republika Konga dąży do stabilizacji politycznej i rozwoju gospodarczego.

Kongo - gospodarka krajowa

Gospodarka Republiki Konga jest zdominowana przez sektor wydobywczy, szczególnie ropy naftowej, która stanowi główne źródło dochodów i odpowiada za większość eksportu. 

Innymi ważnymi gałęziami gospodarki są leśnictwo i rolnictwo.

W latach 2000-2010 kraj odnotował znaczący wzrost gospodarczy, jednak wciąż duża część populacji żyje w ubóstwie, a kraj zmaga się z problemami korupcji i nierówności społecznych.

Aktualnie w Kongo panuje kryzys zdrowotny, a opieka medyczna boryka się z zapewnieniem mieszkańcom podstawowej opieki zdrowotnej.

Kongo - historia w pigułce

Historia Republiki Konga jest nierozerwalnie związana z kolonializmem francuskim, który rozpoczął się pod koniec XIX wieku. Kongo zyskało niepodległość 15 sierpnia 1960 roku. W 1970 roku kraj przyjął nazwę Ludowa Republika Konga i stał się państwem socjalistycznym.

Następnie państwo przeszło na system wielopartyjny i powróciło do nazwy Republika Konga.

W latach 90. i na początku XXI wieku Kongo zmagało się ze znaczną niestabilnością polityczną i licznymi konfliktami zbrojnymi.

Kongo - Wiadomości