Reklama

Gwatemala

Piątek, 12 lipca 2024 (09:15)AktualizacjaPiątek, 12 lipca 2024 (12:53)

Republika Gwatemali leży w Ameryce Środkowej i jest największym państwem w tym regionie świata. Kraj oblewają wody Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego. Ponad połowa mieszkańców ma pochodzenie latynoskie, a pozostałą część stanowi ludność rdzenna. Państwo ma wysoki wskaźnik przestępczości.

Ruiny Majów, Gwatemala
Ruiny Majów, Gwatemala/Design Pics RM/East News

Gwatemala

  • Stolica:Gwatemala
  • Powierzchnia:108 889 km²
  • Ludność:17,6 mln
Językiem urzędowym w Gwatemali jest język hiszpański. Waluta oficjalna w Gwatemali to quetzal gwatemalski (GTQ).

Gwatemala ma stolicę o tej samej nazwie. Inne duże miasta w kraju to m.in. Santa Catarina Pinula, Antigua, Mixo, Villa Nueva czy San Miguel Petapa. Z danych wynika, że ponad połowa mieszkańców tego państwa może żyć w biedzie.

Narodowym symbolem Gwatemali jest quetzal - ptak, który odgrywa ważną rolę w mitologii Majów. To także nazwa obowiązującej w kraju waluty. 

Gwatemala - położenie i klimat 

Gwatemala sąsiaduje z Meksykiem, Belize, Hondurasem i Salwadorem. Krajobraz tego kraju jest niezwykle zróżnicowany. Na mapie Gwatemali nie brakuje rozległych nizin, lasów deszczowych, pasm górskich, a nawet wulkanów.

Gwatemala leży w strefie klimatu tropikalnego, który jest zróżnicowany w zależności od wysokości nad poziomem morza. Na nizinach panuje klimat gorący i wilgotny, a w wyższych partiach klimat jest chłodniejszy i bardziej umiarkowany.

Najwyższym szczytem w Gwatemali jest nieaktywny wulkan Tajumulco. Największym jeziorem jest Izabal, a głównymi rzekami są Polochic oraz Motagua. 

Gwatemala - ustrój polityczny 

Gwatemala jest republiką konstytucyjną z systemem prezydenckim. Prezydent jest głową państwa i szefem rządu. Wybiera się go na czteroletnią kadencję bez możliwości reelekcji. Od stycznia 2024 roku jest nim Bernardo Arevalo.

Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego Kongresu Narodowego, a władza wykonawcza do rządu zależnego od prezydenta. System sądowy obejmuje Sąd Najwyższy i sądy niższej instancji. 

Pomimo demokratycznego systemu Gwatemala zmaga się z wieloma wyzwaniami - m.in. korupcją i kartelami narkotykowymi. 

Gwatemala - gospodarka krajowa

Gospodarka Gwatemali opiera się na rolnictwie. Kraj jest jednym z największych producentów kawy, cukru, bananów i kardamonu na świecie.

Ważną rolę odgrywają również przemysł - szczególnie tekstylny i spożywczy. W kraju znajdują się liczne bogactwa naturalne - m.in. ropa naftowa, złoto i srebro. 

Władze kraju - pomimo ubóstwa, przestępczości i korupcji - starają się przyciągać zagraniczne inwestycje i rozwijać infrastrukturę, aby poprawić sytuację gospodarczą. 

Rozwija się turystyka, która przyciąga przyjezdnych z całego świata zabytkami z czasów Majów, pięknym krajobrazami i gościnnością mieszkańców.

Gwatemala - historia 

Historia Gwatemali sięga czasów prekolumbijskich, kiedy to tereny tego kraju były zamieszkane przez cywilizację Majów. W okresie kolonialnym Gwatemala była częścią hiszpańskiego wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. W 1821 roku Gwatemala uzyskała niezależność od Hiszpanii.

W 1954 roku demokratycznie wybrany prezydent Jacobo Árbenz został obalony w wyniku zamachu stanu, co doprowadziło do długotrwałej wojny domowej - między rządem a lewicowymi rebeliantami - trwającej od 1960 do 1996 roku.  

Wojna zakończyła się podpisaniem porozumienia pokojowego i wprowadzeniem reform mających na celu demokratyzację kraju.

Gwatemala - Wiadomości