Reklama

Główny Urząd Miar

Wtorek, 1 kwietnia 2025 (12:26)AktualizacjaCzwartek, 3 kwietnia 2025 (11:24)

Główny Urząd Miar to polska instytucja zapewniająca spójność pomiarową w Polsce oraz sprawująca nadzór nad administracją miar i administracją probierczą.

Siedziba Głównego Urzędu Miar
Siedziba Głównego Urzędu Miar/Gerard/Reporter

Główny Urząd Miar - najważniejsze informacje

  • Rok założenia:01.04.1919

Główny Urząd Miar - historia

Główny Urząd Miar (GUM) został powołany 1 kwietnia 1919 roku na mocy dekretu o miarach podpisanego przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Jego głównym celem było ujednolicenie systemu miar na terytorium odrodzonej Polski, która wcześniej podlegała trzem różnym systemom miar: pruskiemu, austro-węgierskiemu i rosyjskiemu.

Od 1922 roku siedziba GUM znajduje się w zabytkowym budynku przy ul. Elektoralnej 2 w Warszawie.

Po II wojnie światowej administracja miar przeszła liczne reorganizacje. W 1966 roku zadania przejął Centralny Urząd Jakości i Miar, który później przekształcono w Polski Komitet Normalizacji, Miar i Jakości.

W 1994 roku, po wejściu w życie ustawy z 3 kwietnia 1993 roku, Główny Urząd Miar odzyskał swoją historyczną nazwę oraz zakres kompetencji.

Główny Urząd Miar - najważniejsze zadania

Jakie są zadania Głównego Urzędu Miar? Głównym zadaniem GUM jest zapewnienie spójności pomiarowej w Polsce. Główny Urząd Miar sprawuje nadzór nad administracją miar i administracją probierczą, a także:
  • utrzymuje państwowe wzorce miar,
  • zapewnia zgodność pomiarów z Międzynarodowym Układem Jednostek Miar (SI),
  • prowadzi kontrolę metrologiczną przyrządów pomiarowych,
  • nadzoruje ocenę zgodności i kontrolę towarów paczkowanych,
  • prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie metrologii,
  • współpracuje z międzynarodowymi organizacjami metrologicznymi. 
W ramach działań administracyjnych GUM zatwierdza typy przyrządów pomiarowych, wydaje certyfikaty zgodności oraz przeprowadza szkolenia specjalistyczne.

Główny Urząd Miar - struktura

Strukturę organizacyjną Głównego Urzędu Miar określają statut i regulamin organizacyjny. W jego skład wchodzą m.in.:
  • Samodzielne Laboratoria (m.in. Akustyki, Chemii, Długości, Termometrii, Promieniowania Jonizującego),
  • Departament Certyfikacji,
  • Departament Innowacji i Rozwoju,
  • Departament Współpracy Międzynarodowej i Analiz,
  • Biuro Dyrektora Generalnego. 
Administracja miar składa się z Głównego Urzędu Miar oraz 10 Okręgowych Urzędów Miar z 50 wydziałami zamiejscowymi.

Z kolei administracja probiercza obejmuje dwa Okręgowe Urzędy Probiercze w Warszawie i Krakowie oraz ich wydziały zamiejscowe.

Główny Urząd Miar - kierownictwo (2025 r.)

Prezesem Głównego Urzędu Miar od listopada 2020 roku jest fizyk - prof. dr hab. Jacek Semaniak. W przeszłości był rektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Wiceprezesami GUM są Rafał Kępka, który wcześniej pracował m.in. w Kancelarii Prezydenta RP oraz dr hab. Lech Jaworski, prawnik specjalizujący się w prawie autorskim.

Funkcję Dyrektora Generalnego Urzędu pełni Piotr Ziółkowski, który wcześniej pracował m.in. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Główny Urząd Miar - Wiadomości

Środa, 29 lutego 2012 (05:12)
Dwudziesty dziewiąty lutego - taki dzień nie zdarza się co dzień. I nie co cztery lata, wbrew temu, co się powszechnie sądzi. Owszem, co czwarty rok jest rokiem przestępnym, ale z wyjątkiem lat...
Czwartek, 17 stycznia 2008 (06:31)
Czy już za kilka kierowcy będą mogli czuć się bezkarni? Wszystko wskazuje na to, że tak. Główny Urząd Miar - jak donosi "Dziennik" - nie będzie już legalizować alkomatów.
Czwartek, 17 stycznia 2008 (05:40)
Czy pijani kierowcy za kilka dni będą mogli czuć się bezkarni? Wszystko wskazuje na to, że tak. Główny Urząd Miar nie będzie już legalizować alkomatów - pisze "Dziennik".
Wtorek, 27 czerwca 2006 (17:58)
Wskazania alkomatu przestaną być dowodami w sądach w sprawach pijanych kierowców jeśli Główny Urząd Miar wprowadzi w życie rozporządzenie dotyczące urządzeń pomiarowych. Chodzi o precyzję pomiarów,...
Środa, 30 czerwca 2004 (16:15)
Co piąta waga w supermarkecie i co piąty dystrybutor na stacji benzynowej nie podają dokładnych wskazań. Urządzenia są rozregulowane i nie mają atestów - to wyniki pierwszej kontroli...
Czwartek, 1 stycznia 2004 (14:18)
Dziś do pracy nie wyjechało wielu taksówkarzy. Powód? Brak w samochodach obowiązkowej kasy fiskalnej. Z danych Głównego Urzędu Miar wynika, że zaledwie co trzeci kierowca taksówki uporał się z...
Przejdź na