Reklama

Flaga Polski

Czwartek, 2 maja 2024 (13:12)AktualizacjaCzwartek, 2 maja 2024 (16:31)

Flaga Polski - jeden z symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Istnieją dwa rodzaje polskiej flagi państwowej. Pierwszym jest prostokąt o proporcjach 5:8 podzielony na dwa poziome pasy o równej szerokości: biały u góry i czerwony u dołu. Drugim natomiast jest taki sam prostokąt, lecz dodatkowo na środku białego pasa znajduje się godło RP - ten wariant nazywany jest "banderą" i może być wykorzystywany jedynie przez oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, a także polskie statki morskie.

Uroczystość podniesienia Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie
Uroczystość podniesienia Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie/ Radek Pietruszka /PAP

Flaga Polski

Flaga Polski - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 

Od 2004 roku 2 maja obchodzony jest jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ma na celu propagowanie wiedzy o polskich symbolach narodowych i pielęgnowanie historii ojczyzny. 

Tego dnia Polacy wywieszają flagę narodową w oknach mieszkań, na balkonach domów oraz na budynkach urzędów, placówek publicznych, czy na siedzibach firm, a nawet na kościołach. Odbywają się też uroczystości i wydarzenia patriotyczne.

Flaga Polski -  dlaczego flaga Polski jest biało-czerwona?

Obecne kolory polskiej flagi definiuje ustawa z 31 stycznia 1980 roku. Mówi ona, że barwy są trójchromatyczne. Oznacza to, że górna część flagi jest srebrzystobiała, dolna natomiast jest karmazynowa (ciemno czerwona).

Biało-czerwone barwy jako symbol wszystkich Polaków pojawiły się po raz pierwszy 3 maja 1792 roku w czasie obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Kobiety ubrały wówczas białe suknie i przepasały się czerwonymi szarfami, a mężczyźni założyli biało-czerwone szarfy.

Barwy polskiej flagi nawiązują do tarczy herbowej. Biel odnosi się do orła, a czerwień nawiązuje do tarczy herbowej. Narodowe barwy symbolicznie nawiązują do historii Polski, której obywatele przez lata walczyli o wolność. Biel symbolizuje dobro, a także czystość narodu polskiego. Czerwień oddaje odwagę i waleczność.

Flaga Polski - pierwsza uchwała o barwach narodowych

Kilkadziesiąt dni po wybuchu powstania listopadowego, zebrani na Zamku Królewskim w Warszawie posłowie i senatorowie Królestwa Polskiego podjęli pierwszą w dziejach Polski uchwałę ustanawiającą barwy narodowe. Akt ten interpretowano jako dopełnienie decyzji o przywróceniu polskiej suwerenności, którym była decyzja o detronizacji cara Mikołaja I jako króla Polski. 

"Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym" - głosiła uchwała z 7 lutego 1831 r. 

W ciągu kilkudziesięciu kolejnych lat, aż do odzyskania niepodległości, barwy biało-czerwone (lub niekiedy czerwono-białe) zostały uznane za barwy narodowe przez Polaków w trzech zaborach oraz wśród emigracji na całym świecie.

Potwierdzeniem zwyczajowo ustalonych barw narodowych była między innymi ustawa przyjęta przez posłów na Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 r.

Flaga Polski - jak wieszać polską flagę?

Na terenie naszego kraju flaga Polski ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami - zarówno na masztach, jak i w rzędzie, półkolu i kole. Nie wolno umieszczać na niej napisów ani rysunków. Należy też pamiętać, że zwykły obywatel nie może wywiesić flagi na dachu, ponieważ to miejsce jest zarezerwowane dla urzędów.

Ponadto polska flaga, którą wywieszamy publicznie:
  • musi być czysta i mieć czytelne barwy; 
  • nie może być pomięta lub postrzępiona; 
  • nie może dotykać podłogi, ziemi, bruku lub wody; 
  • nie może być wywieszana w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze; 
  • w czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy musi zostać jak najszybciej zdjęta.
Nie bez znaczenia jest również kolejność barw narodowych. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło. To dlatego kolor biały jest zawsze na górze, a czerwony na dole, gdy flaga Polski wisi poziomo. Jest to widoczne w mowie, ponieważ mówi się, że flaga jest biało-czerwona. A co, gdy flaga Polski wisi pionowo? Jeśli flaga znajduje na maszcie, pas biały będzie umieszczony zawsze przy drzewcu.

Flaga Polski - kiedy dochodzi do znieważenia flagi Polski?

Polskie symbole narodowe chronione są przez przepisy Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, Kodeksu karnego, a także Ustawy o ochronie znaku Polski Walczącej i Kodeks wykroczeń.

Zgodnie z prawem ten, kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa flagę państwową, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Należy też pamiętać, że zgodnie z Kodeksem wykroczeń osoba, która narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny (od 20 do 5000 zł). Naruszanie przepisów może polegać np. na niezachowaniu określonych warunków wykonywania i używania symboli. Jest to kwalifikowane jako wykroczenie, ponieważ cechuje się mniejszą szkodliwością społeczną czynu niż znieważenie.

Flaga Polski - Wiadomości

Wtorek, 30 kwietnia 2024 (06:12)
Polskie, biało-czerwone barwy, jak i flagi innych państw, które 1 maja 2004 roku wstąpiły do Unii Europejskiej, zostaną wyświetlone we wtorek na rzymskim Koloseum. Stanie się to z inicjatywy...
Niedziela, 1 października 2023 (06:57)
Marsz Miliona Serc organizowany przez opozycję wyruszy o 12. Nazwa wydarzenia nie jest przypadkowa, ponieważ organizatorzy mają nadzieję na przekroczenie milionowej frekwencji. Warszawski ratusz...