Reklama

Anne Applebaum

Wtorek, 8 listopada 2022 (14:04) Aktualizacja Wtorek, 19 września 2023 (11:08)
Anne Applebaum to znana dziennikarka, laureatka prestiżowej nagrody Pulitzera. Należała również do jej kapituły. Prywatnie żona Radosława Sikorskiego.
Anne Applebaum - najważniejsze informacje
Anne Applebaum / Jacek Domiński/REPORTER /East News

Anne Applebaum - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  25.07.1964

 • Miejsce urodzenia:

  Waszyngton

 • Kraj urodzenia:

  Stany Zjednoczone (USA)

Anne Applebaum – życiorys

Urodziła się 25 lipca 1964 roku w Waszyngtonie. Jest córką Harveya i Elizabeth Applebaum. Studiowała na Uniwersytecie Yale, który ukończyła w 1986 roku. Rok później zdobyła tytuł magistra na London School of Economics. Podjęła również studia na St Antony's College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Następnie przeprowadziła się do Warszawy.

Anne Applebaum – kariera

Jej kariera dziennikarska rozpoczęła się w 1988 roku. Została wtedy korespondentką „The Economist” w Warszawie. Z biegiem lat została zastępcą redaktora naczelnego w tygodniku „The Spectators” w Londynie. W 1997 roku pracowała jako redaktor polityczny w „Evening Standard”. Przez kolejne lata pisała dla „Slate”

Należała do kolegium redakcyjnego „The Washington Post” w latach 2002-2006. Prowadziła w tej redakcji stałą kolumnę, w której pisała o sprawach zagranicznych. 

Anne Applebaum wydała również książki. Pierwsza,„Between East & West” otrzymała nagrodę im. Adolpha Bentnicka. W 2003 roku otrzymała Pulitzera za książkę „Gułag”. 10 lat później za książkę „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy” otrzymała Cundill Prize.

Anne Applebaum – życie prywatne

Od 2013 roku Anne Applebaum ma obywatelstwo polskie. Jest żoną znanego polityka, Radosława Sikorskiego. Oboje mieszkają w Chobielinie i mają dwóch synów: Aleksandra oraz Tadeusza.

Anne Applebaum - Wiadomości

 • Atak na polsko-amerykańską dziennikarkę w rosyjskich mediach

  Atak na polsko-amerykańską dziennikarkę w rosyjskich mediach

  Czwartek, 21 kwietnia 2022 (12:16)
  W programie państwowego kanału Rossija 1 propagandysta Władimir Sołowjow wraz ze swoimi "ekspertami" zajął się tweetami dziennikarki i publicystki Anne Applebaum. Oskarżono ją o kłamstwa...
 • Anne Applebaum dla "Slate": Wojna w Europie

  Anne Applebaum dla "Slate": Wojna w Europie

  Piątek, 29 sierpnia 2014 (21:01)
  "Czy przygotowywanie się na wojnę totalną z Rosją to histeria? Czy raczej brak przygotowań to naiwne podejście?" - pyta w komentarzu na łamach internetowego amerykańskiego magazynu...
 • Anne Applebaum na liście najwybitniejszych myślicieli

  Anne Applebaum na liście najwybitniejszych myślicieli

  Wtorek, 30 kwietnia 2013 (11:03)
  Anne Applebaum, żona ministra Radosława Sikorskiego, znalazła się na 24. miejscu listy najwybitniejszych światowych myślicieli 2013 roku brytyjskiego magazynu "Prospect".
 • Reklama

 • Wieczór promocyjny Anne Applebaum w Waszyngtonie

  Wieczór promocyjny Anne Applebaum w Waszyngtonie

  Sobota, 1 grudnia 2012 (14:00)
  Z udziałem przedstawicieli elit amerykańskich w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie odbyło się w piątek przyjęcie z okazji wydanych w USA dwóch książek Anne Applebaum, znanej...
 • Szwecja: Bankiet noblowski

  Szwecja: Bankiet noblowski

  Niedziela, 11 grudnia 2011 (07:06)
  Bankietem dla 1250 gości w sztokholmskim ratuszu zakończyły się w sobotę tegoroczne uroczystości noblowskie. Wcześniej w filharmonii laureaci odebrali z rąk króla Szwecji Karola XVI...