Reklama

Alfred Miodowicz

Piątek, 10 stycznia 2025 (14:52)AktualizacjaWtorek, 14 stycznia 2025 (10:53)

Alfred Miodowicz - działacz związkowy i polityk.

Alfred Miodowicz
Alfred Miodowicz/Przemek Wierzchowski/AW

Alfred Miodowicz - najważniejsze informacje

Alfred Miodowicz - praca zawodowa 

Alfred Miodowicz miał wykształcenie średnie. W 1952 roku podjął pracę jako hutnik w Hucie im. Lenina w Warszawie. Tam został aktywnym członkiem Związku Zawodowego Hutników. Jego praca w hucie oraz zaangażowanie w działalność związkową przyczyniły się do awansu na stanowiska kierownicze w strukturach związków zawodowych.

Alfred Miodowicz - działalność związkowa 

W latach 1983-1987 Alfred Miodowicz pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Federacji Hutniczych Związków Zawodowych, a w 1984 roku został pierwszym przewodniczącym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ). Jako lider OPZZ, Alfred Miodowicz starał się reprezentować interesy pracowników, jednak jego organizacja była często postrzegana jako kontrolowana przez władze komunistyczne.

Mimo to, Alfred Miodowicz podejmował próby podkreślenia niezależności OPZZ, zwłaszcza podczas negocjacji dotyczących warunków pracy i płac. 

30 listopada 1988 r. w TVP odbyła się słynna debata telewizyjna Alfreda Miodowicza z Lechem Wałęsą. Lider "Solidarności" pojawił się wtedy w telewizji pierwszy raz od wprowadzenia stanu wojennego. Alfred Miodowicz z 15 listopada 1988 ogłosił w "Trybunie Ludu", że jest gotów do rozmowy w sprawie pluralizmu związkowego z Lechem Wałęsą. Jak powiedział - "zawsze lepsza jest konfrontacja w telewizji niż na ulicy" oraz "zawsze lepiej rozmawiać, niż targać się po szczękach". Alfred Miodowicz miał zainicjować debatę samodzielnie, bez porozumienia z PZPR za co spotkał się z krytyką m.in. gen. Czesława Kiszczaka. Organizatorami debaty ze strony Lecha Wałęsy byli m.in. Bronisław Geremek, Jacek Kuroń, Adam Michnik, Janusz Onyszkiewicz i Andrzej Wielowieyski.

Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, którego zapowiedź pojawiła się w debacie z Wałęsą, gdzie składał propozycje dotyczące wolnych wyborów i zniesienia cenzury. Aktywnie uczestniczył też w pracach Światowej Federacji Związków Zawodowych.

Alfred Miodowicz - działalność polityczna 

Alfred Miodowicz został posłem na Sejm PRL IX kadencji, którym był od 1985 do 1989 roku. Zasiadał także zasiadał w Radzie Państwa oraz Komitecie Centralnym PZPR. 
 
Po zakończeniu kadencji w Sejmie i rezygnacji z członkostwa w Biurze Politycznym PZPR, został przewodniczącym Ruchu Ludzi Pracy, którym był od 1992 do 1995 roku, gdzie kontynuował działalność na rzecz praw pracowniczych i reprezentacji robotników.

Alfred Miodowicz - życie prywatne 

Alfred Miodowicz był synem Alfreda Konstantego Miodowicza, zarządcy młyna w Końskich i Elżbiety z domu Kujawiak. Wziął ślub z Zofią Stankiewicz, nauczycielką. 

Ich syn Konstanty (1951-2013) był działaczem opozycji demokratycznej, pułkownikiem Urzędu Ochrony Państwa oraz posłem Akcji Wyborczej "Solidarność", Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego i Platformy Obywatelskiej. 

Córka Alfreda Miodowicza Dobrosława Miodowicz-Wolf (1953-1986) była himalaistką, zginęła podczas schodzenia z K2.

Alfred Miodowicz - Wiadomości

Piątek, 17 września 2021 (17:36)
Był pierwszym Przewodniczącym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, posłem na Sejm PRL IX kadencji i uczestnikiem debaty, która "zachwiał dotychczasowym status quo na linii...
Piątek, 17 września 2021 (15:35)
Nie żyje pierwszy przewodniczący OPZZ i poseł na Sejm PRL IX kadencji Alfred Miodowicz. Debata lidera OPZZ i przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy, która odbyła się 30 listopada 1988 r. w studiu...
Wtorek, 13 grudnia 2011 (09:54)
26-letni Damian Kutek z Mierzęcic (woj. śląskie) zwyciężył w poniedziałek w piątej edycji Wielkiego Testu z Historii, zorganizowanego przez TVP1 w przeddzień 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Poniedziałek, 12 grudnia 2011 (21:51)
26-letni Damian Kutek z Mierzęcic (Śląskie) zwyciężył w piątej edycji Wielkiego Testu z Historii, zorganizowanego przez TVP1 w przeddzień 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Wtorek, 3 lutego 2009 (04:41)
6 lutego 1989 r. w Warszawie rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu, które zapoczątkowały upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Poniedziałek, 2 lutego 2009 (12:47)
Okrągły Stół był drogą do wolności, do niepodległości, do demokracji, był wielkim krokiem naprzód, był otwarciem, a nie jakąś zmową - mówi uczestnik rozmów przy Okrągłym Stole, pierwszy...
Czwartek, 23 czerwca 2005 (04:00)
Jaki ojciec, taki syn - mówi przysłowie. Magiczna moc nazwiska jest często trampoliną do sukcesu dla dzieci sławnych ojców.
Przejdź na