od młodości był związany ze sportem. Odnosił sukcesy
. Dodatkowo Witalij ukończył studia na Uniwersytecie Kijowskim na kierunku sport. 29 lutego 2000 roku uzyskał
zdobył w 1991 roku. W lipcu wystartował w X Letniej Spartakiadzie Ludów
, gdzie zajął 3. miejsce w boksie w kategorii powyżej 91 kg.
, gdzie przegrał w finale z Rosjaninem Aleksiejem Lezinem.
. W 1996 roku zakończył amatorską karierę bokserską i przeszedł na zawodowstwo po podpisaniu kontraktu z niemieckim UBP (Universum Box-Promotion).
Na sukcesy na zawodowym ringu nie trzeba było długo czekać. Po 25 stoczonych walkach,
26 czerwca 1999 roku Witalij Kliczko zdobył tytuł WBO w wadze ciężkiej po nokaucie Brytyjczyka Herbie Hide’a w drugiej rundzie. Z powodu kontuzji musiał poddać walkę z Chrisem Byrdem i oddać pas WBO w kwietniu 2000 roku. Następnie 21 czerwca 2003 roku przegrał przez techniczny nokaut walkę o pas WBC z Lennoxem Lewisem.
24 kwietnia 2004 roku Witalij Kliczko zmierzył się z Corrie Sandersem o mistrzostwo WBC w wadze średniej, którą wygrał przez TKO w 8. rundzie. 11 grudnia 2004 roku Kliczko obronił pas WBC w walce z Dannym Wiliams’em również przez TKO w 8. rundzie. W latach 2005-2007 został ogłoszony emerytowanym mistrzem WBC.
Witalij Kliczko zdecydował się powrócić do ringu w 2008 roku, gdy 11 października odbyła się jego walka o pas WBC w wadze ciężkiej z Samuelem Peterem, którą wygrał przez TKO w 9. rundzie. W latach 2009-2012 stoczył 9 walk w obronie tytułu mistrza świata WBC w wadze ciężkiej. Jego przeciwnikami byli m.in. Kevin Johnson, Shannon Briggs, Derek Chisora, Albert Sosnowski czy Tomasz Adamek. Wszystkie walki Kliczko wygrał. 15 grudnia 2013 roku Witalij Kliczko ogłosił przejście na sportową emeryturę.
Witalij Kliczko — kariera polityczna
Jeszcze w trakcie kariery sportowej Witalij Kliczko wspierał dążenia demokratyczne na Ukrainie, co miało odzwierciedlenie choćby w poparciu dla Wiktora Juszczenki w wyborach prezydenckich w 2004 roku. Kliczko wspierał także pomarańczową rewolucję. Po zwycięstwie Juszczenki w wyborach od października 2006 roku pełnił funkcję jego doradcy.
W 2005 roku Witalij Kliczko rozpoczął kampanię do wyborów na mera Kijowa. W 2006 zajął drugie miejsce i przegrał z Leonidem Czernowieckim. W kwietniu 2010 roku Kliczko został liderem partii politycznej UDAR (Ukraiński Demokratyczny Sojusz na rzecz Reform), która podczas wyborów samorządowych w 2010 roku zdobyła mandaty zarówno w gminach, jak i radach obwodowych.
W wyborach parlamentarnych w 2012 roku Kliczko startował z list partii UDAR, został wybrany na posła, a następnie na lidera frakcji w parlamencie. Witalij Kliczko był jedną z dominujących postaci protestów na Euromajdanie w latach 2013-2014. W wyborach prezydenckich w 2014 roku poparł Petro Poroszenkę, a sam z powodzeniem ubiegał się o fotel mera Kijowa. Został zaprzysiężony 5 czerwca 2014 roku po zdobyciu prawie 57% głosów w pierwszej turze wyborów. Od 25 czerwca 2014 Witalij Kliczko jest również szefem Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej (został mianowany przez prezydenta Poroszenkę).
Wraz
z inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 roku, bracia Kliczko od początku aktywnie brali udział w pomocy swoim obywatelom.
Witalij Kliczko — życie prywatne
Kliczko pochodzi z radziecko-żydowskiej rodziny. Jego ojciec — Władimir — był radzieckim generałem dywizji sił powietrznych, natomiast jego matka — Nadieżda Uljanowa — była żydówką. W latach 1980-1985 mieszkał w Czechosłowacji, gdzie stacjonował jego ojciec. Witalij uczęszczał do szkoły dla dzieci radzieckich żołnierzy w Mimoniu.
Jego ojciec był jednym z dowódców odpowiedzialnych za usuwanie skutków katastrofy nuklearnej w Czarnobylu w 1986 roku. Władimir Rodionowicz Kliczko zmarł z powodu nowotworu.
Jako młody człowiek Witalij Kliczko pracował w Kijowskim Zakładzie Automatyki jak narzędziowiec. 26 kwietnia 1996 roku wziął ślub z Natalią Jegorową, byłą lekkoatletką i modelką. Para ma troje dzieci. 15 sierpnia 2022 roku Kliczko poinformował, że Natalia i on się rozwodzą.
Witalij Kliczko lubi grać w szachy, wspiera działalność charytatywną dla szkół, kościołów i dzieci. Biegle posługuje się językiem ukraiński, rosyjskim, angielskim i niemieckim.
Witalij Kliczko — poglądy
Kliczko jest zwolennikiem przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej oraz do NATO. Jego program opiera się na zwalczaniu korupcji i zwiększeniu przejrzystości w ukraińskiej polityce. Dąży do obniżenia podatków w celu stymulowania rozwoju gospodarki.