Reklama

WTO

Wtorek, 20 grudnia 2022 (23:50)AktualizacjaPoniedziałek, 18 marca 2024 (11:31)

Światowa Organizacja Handlu (WTO) jest organizacją międzynarodową, której głównym celem jest liberalizacja międzynarodowego handlu dobrami i usługami. Siedziba główna WTO znajduje się w Genewie, a przewodniczącym jest Ngozi Okonjo-Iweala (grudzień 2022). 

Światowa Organizacja Handlu
Światowa Organizacja Handlu/123RF/PICSEL

WTO

  • Rok założenia:01.01.1995
  • Siedziba:Genewa, Szwajcaria
  • Rodzaj:międzynarodowa

Powstanie Światowej Organizacji Handlu (WTO)

Światowa Organizacja Handlu oficjalnie rozpoczęła swą działalność 1 stycznia 1995 roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że system ten jest znacznie starszy. 

Podstawy funkcjonowania WTO określa funkcjonujący od 1948 roku Układ Ogólny w Sprawie Ceł i Handlu (GATT), który ewoluował na przestrzeni lat. Do największych zmian doszło podczas tak zwanej Rundy Urugwajskiej, która trwała od 1986 do 1994 roku. 

Miała ona ogromny wpływ na ostateczny kształt WTO, powstałej w  Marrakeszu w 1994 roku. Głównym przedmiotem zainteresowania GATT był jednak handel towarami, a porozumienia WTO obejmują tak samo usługi, jak i prawo własności intelektualnej. 

Polska jest jednym z państw założycielskich Światowej Organizacji Handlu. 

Cele Światowej Organizacji Handlu (WTO)

Najważniejszym celem Światowej Organizacji Handlu jest liberalizacja międzynarodowego handlu dobrami i usługami. Do innych ważnych zadań WTO należą również:
  • prowadzenie polityki inwestycyjnej wspierającej handel,
  • rozstrzyganie sporów dotyczących wymiany handlowej, 
  • przestrzeganie prawa własności intelektualnej. 
Kraje, które wyrażają chęć przystąpienia do WTO, są zobowiązane do dostosowania wewnętrznego ustawodawstwa do norm Światowej Organizacji Handlu. Muszą również udzielić niezbędnych koncesji handlowych podmiotom zagranicznym.

Struktura Światowej Organizacji Handlu (WTO)

Struktura WTO jest przejrzysta. Do najważniejszych organów Światowej Organizacji Handlu należą:
  •  Konferencja Ministerialna
Jest najwyższym organem WTO. W jej skład wchodzą przedstawiciele wszystkich krajów członkowskich. Podejmuje decyzje odnośnie wielostronnych porozumień handlowych i wszystkich innych spraw związanych z WTO, które są uznawane za najistotniejsze. Konferencja Ministerialna zwoływana jest co najmniej raz na dwa lata. 
  • Rada Generalna
Rada Generalna to organ wykonawczy, na który składają się wszystkie kraje członkowskie, zbierające się w zależności od potrzeby. Rada Generalna WTO wykonuje czynności Organu Rozstrzygania Sporów i Organu Przeglądu Polityki Handlowej. 
  • Rady podporządkowane Radzie Generalnej 
Są to m.in. Rada do spraw Handlu Towarami, Rada do spraw Handlu Usługami czy Rada do spraw Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej. 
Temat WTO znajdziesz również w serwisie: Biznes

WTO - Wiadomości

Czwartek, 5 października 2023 (14:37)
Ukraina zawiesiła skargę w Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom - przekazał wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kaczka. Dodał, że WTO pracuje nad "całościowym...
Środa, 27 września 2023 (20:23)
Ukraiński wiceminister gospodarki i handlu Taras Kaczka wypowiedział się w środę na temat możliwości wycofania skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO). - Jeśli Polska, Węgry i Słowacja...

WTO - Wideo