Reklama

Mongolia

Poniedziałek, 25 marca 2024 (12:40)AktualizacjaPoniedziałek, 25 marca 2024 (12:42)

Mongolia leży w środkowowschodniej części Azji. Ma tylko dwóch sąsiadów - Chiny i Rosję. To kraj, który kojarzy się z bezkresnym stepem i pustynią. To jeden z najsłabiej zaludnionych państw na świecie. Religią dominującą w państwie jest tybetańska odmiana buddyzmu. Mongołowie to naród koczowniczy. Wielu mieszkańców tego kraju wciąż reprezentuje nomadyczny styl życia.

Pomnik Czyngis-Chana w Ułan Bator
Pomnik Czyngis-Chana w Ułan Bator/AA/ABACA/Abaca/East News

Mongolia

  • Stolica:Ułan Bator
  • Powierzchnia:1 564 000 km²
  • Ludność:3,3 mln
Językiem urzędowym w Mongolii jest język mongolski. Walutą obowiązującą w Mongolii jest tugrik mongolski (MNT).

Mongolia jest ponad pięć razy większa od Polski. Ciekawostki związane z tym krajem obejmują tradycyjną kulturę nomadyczną, w tym jazdę konną i wyścigi konne oraz strzelanie z łuku. Wymienione aktywności co roku kultywuje się na festiwalu Naadam. Jest on integralną częścią starań o podtrzymanie mongolskiego dziedzictwa kulturowego.

Mongolia - położenie i klimat

Stolicą Mongolii jest Ułan Bator. Miasto jest ważnym ośrodkiem gospodarczo-kulturalnym kraju. Inne duże mongolskie miasta to: Erdenet, Darchan i Czojbalsan. Mongolia graniczy z Chinami i Rosją. Nie ma dostępu do morza.

To państwo, w którym panuje klimat umiarkowany o typie kontynentalnym. Zimy są mroźne, a lata gorące i suche. Temperatury dochodzą wówczas do 30 st. C.

Mongolia - ustrój polityczny

Mongolia jest republiką parlamentarną. Głową kraju jest prezydent, którego wybiera się na 4-letnią kadencję. Obecnie jest nim Uchnaagijn Chürelsüch.

Władze ustawodawczą ma Wielki Churał Państwowy, a wykonawczą - rząd na czele z premierem, którym obecnie jest Luvsannamsrain Oyun-Erdene.

Państwo mongolskie przyjęło swoją konstytucję w 1992 roku.

Mongolia - gospodarka krajowa

Gospodarka Mongolii w dużej mierze opiera się na chowie zwierząt. Dla mieszkańców ważne jest także łowiectwo, które traci na znaczeniu w ostatnich latach.

Wydobywa się także fosforyty oraz eksploatuje złoża molibdenu, miedzi czy węgla brunatnego

W gospodarce większe znaczenie ma turystyka, ponieważ kraj co roku przyciąga rzesze miłośników przyrody, którzy chcą poznać piękno mongolskich krajobrazów. Największym powodzeniem cieszą się: Park Przyrodniczy Gorchi-Tereldż, Park Narodowy Gurvan Saikhanpustynia Gobi i wydmy Khongoriin Els.

Mongolia - historia w pigułce

Mongolia była niegdyś ogromnym imperium, które pod wodzą Czyngis-Chana, a następnie jego potomków, podbiło Azję i Europę. W okresie największej świetności terytorium mongolskie sięgało aż po Ruś i obejmowało m.in. ziemie dzisiejszego Afganistanu, Iraku, Chin i Tybetu.

Po serii zwycięstw Mongolia znalazła się pod wpływem Chin, a następnie Rosji. W 1924 roku powstała Mongolska Republika Ludowa, a Związek Radziecki zdominował kraj.

Dopiero w 1990 roku Mongolia stała się republiką demokratyczną.
Temat Mongolia znajdziesz również w serwisie: Biznes

Mongolia - Wiadomości

Środa, 31 stycznia 2024 (20:21)
Władimir Putin złoży 12 lutego wizytę w Turcji, aby spotkać się z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem - przekazał agencji Reuters turecki urzędnik. Będzie to pierwsza zagraniczna podróż...
Poniedziałek, 6 listopada 2023 (12:30)
Potężne śnieżyce nawiedziły północno-wschodnią część Chin. Lokalne prognozy pogody ostrzegają przed opadami śniegu, które mogą pobić historyczne rekordy. W wielu miejscowościach zamknięto szkoły i...
Poniedziałek, 4 września 2023 (11:59)
- Chiny utrzymują komunikację z Watykanem - stwierdziła rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning, pytana o gesty papieża Franciszka wobec ChRL. Jej zdaniem, Pekin zajął "pozytywne stanowisko" w sprawie...
Poniedziałek, 4 września 2023 (00:00)
Papież w dniach 1-4 września pod hasłem "Wspólna nadzieja" pielgrzymuje do Mongolii - Kościoła mniejszego niż niejedna polska wiejska parafia. To drugi ważny gest Franciszka dla tej wspólnoty -...