Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) - historia
Przed utworzeniem Krajowej Administracji Skarbowej, administracja skarbowa w Polsce była podzielona na trzy niezależne piony: administrację podatkową (16 izb skarbowych i 400 urzędów skarbowych), Służbę Celną (16 izb celnych, 45 urzędów celnych i 143 oddziały celne) oraz kontrolę skarbową (16 urzędów kontroli skarbowej).
Taki rozproszony system działał przez 30 lat, powodując trudności w realizacji zadań. 16 listopada 2016 roku, Sejm przyjął ustawę o połączeniu tych organów w jednolitą formację, a 1 grudnia 2016 roku prezydent podpisał ustawę, która wprowadziła te zmiany. Krajowa Administracja Skarbowa zaczęła funkcjonować 1 marca 2017 roku.
W ramach KAS utworzona została Służba Celno-Skarbowa, która jako umundurowana formacja jest odpowiedzialna za wykonywanie zadań z zakresu ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) - zadania
Do zadań Krajowej Administracji Skarbowej należy realizacja dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat, a także niepodatkowych należności budżetowych. KAS chroni również interesy Skarbu Państwa i obszaru celnego Unii Europejskiej oraz zapewnia obsługę i wsparcie dla podatników i płatników w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych i celnych.
Ponadto, w ramach KAS realizowane są działania związane z egzekucją podatków oraz zabezpieczaniem należności budżetowych. Krajowa Administracja Skarbowa odgrywa także ważną rolę w przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu, kontrolując przepływy finansowe i działania przedsiębiorców.
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) - funkcjonowanie
Krajową Administrację Skarbową nadzoruje minister właściwy do spraw finansów publicznych. Inicjuje on także prawo podatkowe i celne oraz kreuje politykę wykonywania zadań. Natomiast szef KAS odpowiada za nadzór nad działalnością KAS, zarządza kadrami i finansami, a także reprezentuje instytucję na zewnątrz i współpracuje z państwami członkowskimi UE w zakresie polityki skarbowej i celnej.
W skład KAS wchodzą także: Krajowa Informacja Skarbowa, Krajowa Szkoła Skarbowości, Izby Administracji Skarbowej, urzędy skarbowe, a także urzędy celno-skarbowe.