Reklama

Kielce

Niedziela, 28 stycznia 2024 (23:02)AktualizacjaWtorek, 21 maja 2024 (13:28)

Kielce to miasto na prawach powiatu, stolica województwa świętokrzyskiego. Kielce położone są w Górach Świętokrzyskich, nad rzeką Silnicą. To znaczący ośrodek przemysłowy, chemiczny, produkcyjny oraz naukowo-badawczy.

Kielce. Zdj. ilustracyjne
Kielce. Zdj. ilustracyjne/Pixabay/pixabay.com

Kielce

  • Liczba mieszkańców: 183,1 tys. (2023 r.)
  • Powierzchnia: 110 km²
  • Województwo: świętokrzyskie
  • prezydent: Agata Wojda

Kielce - historia

Pierwsze wzmianki o istnieniu Kielc pochodzą z końca XI wieku, gdy wzniesiono kościół pod wezwaniem św. Wojciecha. Jednak archeolodzy uznają, że już wcześniej była tu osada, w której mieszkańcy zajmowali się myślistwem i bartnictwem. W pobliżu w regionie świętokrzyskim istniały znaczące pradziejowe ośrodki wydobycia krzemienia pasiastego, a później produkcji żelaza, czego śladem są pozostałości służących do tego pieców nazywanych dymarkami. 

Kielce otrzymały prawa miejskie w drugiej połowie XII w. W 1459 r. król Kazimierz Jagiellończyk potwierdził lokację miasta. Na przełomie XV i XVI w., rozwinął się przemysł przetwórstwa surowców mineralnych: rud żelaza, miedzi oraz ołowiu. W XVII w., podczas potopu szwedzkiego Kielce zostały zniszczone i ograbione. Ożywienie gospodarcze nastąpiło w XVIII w. W 1727 roku biskup krakowski Felicjan Konstanty Szaniawski powołał szkołę średnią (dzisiejsze I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego), a także seminarium duchowne (obecnie Wyższe Seminarium Duchowne). 

W drugiej połowie XVIII w. na Kielecczyźnie rozpoczęto wydobycie wapieni w kamieniołomach. Po III rozbiorze Polski, pod koniec XVIII wieku Kielce były w administracji Austrii i zostały stolicą cyrkułu (odpowiednika powiatu). W 1809 roku miasto było częścią utworzonego przez Napoleona Księstwa Warszawskiego. W XIX w. w Kielcach powstała pierwsza w Polsce politechnika - Szkoła Akademiczno-Górnicza. Ożywienie gospodarcze nastąpiło w 1885 roku, dzięki m.in. otwarciu linii kolejowej. Powstały duże zakłady przemysłowe, w tym: Społem, wapiennik Kadzielnia i Wietrznia oraz fabryka szkła. W latach 20. XX w. utworzono w Kielcach Centralny Okręg Przemysłowy, który skupiał części województw: kieleckiego, lubelskiego, krakowskiego oraz lwowskiego. 

W czasie II wojny światowej, w latach 1939-1945, miasto zostało opanowane przez Niemców.

1 stycznia 1999 r. Kielce zostały stolicą województwa świętokrzyskiego.

Kielce - legenda

Zgodnie legendą o powstaniu Kielc, Mieszko Bolesławowic, syn Bolesława Śmiałego był na polowaniu w świętokrzyskich borach. W czasie pogoni za zwierzyną uderzył się o konar drzewa i stracił przytomność. Przyśniło mu się, że zbójcy próbują wlać mu do gardła truciznę. Gdy zaczął tracić siły, nagle objawił mu się św. Wojciech. Podniósł pastorał i na ziemi nakreślił szlak, który przeistoczył się w strumień ożywczej wody. Mieszko ocknął się i obok ujrzał wodę, która była krystalicznie czysta i smaczna, taka jak mu się przyśniła. Poczuł siłę, wstał i szybko odnalazł swój orszak.

Odjeżdżając z polany zobaczył ogromne, białe kły nieznanego mu zwierzęcia, możliwe, że dzika. Wtedy Mieszko zapowiedział, że wybuduje tu gród wraz z kościołem. W niedalekiej przyszłości, w samym centrum puszczy, nad rzeką Silnicą powstała osada o nazwie Kielce.

Kielce - nazwa

W dawnych czasach używano nazwę Kielec, która prawdopodobnie pochodzi od słowa "kieł". Jedna z hipotez mówi o tym, że nazwa Kielce pochodzi od małopolskiego rodu Kiełczów lub od osób z rodu Kielca.

Kielce - zbytki i atrakcje

Wśród zabytków Kielc jest wiele kościołów i miejsc świętych, w tym: kościół pw. Świętej Trójcy, kościół pw. świętego Wojciecha, kościół garnizonowy, kościół ewangelicki, klasztor i kościół pw. świętego Karola Boromeusza na Karczówce, dawny Pałac Biskupów Krakowskich, katedra pw. Wniebowzięcia NMP. Miejscami wartymi odwiedzenia w Kielcach są także: rynek, Dworek Laszczyków, ulica Henryka Sienkiewicza, Kielecka Aleja Sław, a także cukiernia "U Pańszczyka".

Kielce - symbole

Herb Miasta Kielce przedstawia na czerwonej tarczy hiszpańskiej godło w postaci złotych majuskuł CK oraz umieszczoną nad nimi złotą koronę o pięciu kwiatonach w kształcie trójliści.

Flaga Miasta Kielce jest koloru czerwonego i ma złote krawędzie górne i dolne, pośrodku zaś jest umieszczony herb miasta.

Hejnał Miasta Kielce został skomponowany w 1996 roku i rozbrzmiewa codziennie o godzinie 12:00 z ratuszowego zegara.
Temat Kielce znajdziesz również w serwisie: Muzyka, Sport, Biznes, Motoryzacja

Kielce - Wiadomości

Środa, 11 grudnia 2024 (06:52)
58-letni proboszcz parafii w Mniowie (woj. świętokrzyskie) zginął we wtorek w wypadku. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 74 w Ćmińsku. Jak podają służby drogowe, w miejscu wypadku...
Poniedziałek, 4 listopada 2024 (17:54)
Kobieta zginęła w wyniku pożaru, który wybuchł w poniedziałek na jednym z osiedli w Kielcach. Nieoficjalnie wiadomo, że w jej mieszkaniu zapaliło się łóżko, lecz dokładne przyczyny wyjaśnią...
Wtorek, 24 września 2024 (21:31)
W Kielcach płonie hala magazynowa. Istnieje ryzyko rozprzestrzenienia ognia na sąsiednie budynki. - W akcji gaśniczej bierze udział 19 zastępów i 56 strażaków - powiedział Interii st. kpt. Marcin...
Niedziela, 8 września 2024 (09:21)
19-latka utonęła w niedzielę w nocy w zalewie przy ul. Zagnańskiej w Kielcach. W akcji ratunkowej uczestniczyli strażacy, który wyciągnęli kobietę z wody i przekazali ją zespołowi ratownictwa...

Kielce - Wideo

Środa, 6 września 2023 (18:22)
W Nowinach pod Kielcami płonęła hala w której znajdowały się pojemniki z różnymi paliwami. Na szczęście nikt nie ucierpiał, ale okolicznym mieszkańcom kazano pozamykać okna i nie wychodzić z domów...