Reklama

Katowice

Piątek, 12 stycznia 2024 (13:53)AktualizacjaCzwartek, 9 maja 2024 (15:22)

Katowice to stolica województwa śląskiego, miasto na prawach powiatu, leży w południowo-zachodniej części kraju. Wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto znane jest z wydobycia węgla i przemysłu energetycznego, hutniczego oraz przetwórstwa surowców mineralnych. Na terenie Katowic było niegdyś 50 kopalni, obecnie czynne są trzy. Niektóre kopalnie zostały przekształcone w muzea. Miasto jest też znaczącym ośrodkiem kulturalnym.

Katowice w nocy
Katowice w nocy/pixabay.com

Katowice

  • Liczba mieszkańców: 279,1 tys. (2023 r.)
  • Powierzchnia:164,7 km²
  • Województwo: śląskie
  • Prezydent: Marcin Krupa (od 2014 roku)

Katowice - historia

Dzieje miasta sięgają XIV wieku, gdy w miejscu obecnych Katowic były słowiańskie osady rolnicze. Natomiast pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1598 roku i są to zapiski księdza Kazimierskiego.

Katowice posiadają prawa miejskie od 11 września 1865 roku. Szybki rozwój przemysłu nastąpił m.in. dzięki doprowadzeniu do Mysłowic przez Katowice linii Kolei Górnośląskiej, co miało miejsce w XIX wieku. 

W okresie międzywojennym Katowice były stolicą autonomicznego województwa śląskiego, które było najbogatszym regionem Polski. Po zakończeniu wojny w 1945 roku, miasto stało się znaczącym regionem przemysłowym i administracyjnym.

Do tragicznych wydarzeń Katowic należy zaliczyć pacyfikację górników strajkujących w kopalni "Wujek" w Katowicach, którzy protestowali po wprowadzeniu stanu wojennego. 16 grudnia 1981 roku w akcji przeprowadzonej przez ZOMO zastrzelonych zostało dziewięciu strajkujących.

Katowice - nazwa

Nazwa Katowice funkcjonuje od 1956 roku. W latach 1953-1956 miasto nosiło jednak nazwę Stalinogród, na cześć radzieckiego przywódcy Józefa Stalina.

Katowice - atrakcje

Do najważniejszych zabytków i atrakcji miasta Katowice zaliczane są: Rynek, dawna łaźnia miejska, Stary dworzec kolejowy, Katowicki Spodek, Teatr Śląski im. Józefa Wyspiańskiego, Muzea Śląskie, Wieża spadochronowa, Dolina Trzech Stawów, a także ulica Stawowa.

Katowice - symbole

Najważniejszymi symbolami Katowice są jego herb, flaga oraz hejnał.

Herb Katowic pochodzi z 1936 r., jest na nim urządzenie młotowni z kołem zębatym, umieszczone na żółtym tle. Dół herbu jest niebieskiego koloru i obrazuje rzekę Rawę, która płynie przez Katowice.

Flaga Katowic przedstawia herb miasta, który widnieje na żółto-błękitnym tle.

Hejnał Katowic został skomponowany w 2002 roku przez Adama Biernackiego. Jest odgrywany z wieży "ratuszowej" budynku na rogu ulic Młyńskiej i Pocztowej.

Katowice - Wiadomości

Piątek, 15 listopada 2024 (07:50)
- Zatrzymanie prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka przez CBA było niezbędne, ze względu na rodzaj czynności procesowych, które były konieczne do przeprowadzenia - mówił w piątek rano minister...
Piątek, 20 września 2024 (18:26)
Śledztwo dotyczące okoliczności tragicznego wypadku na A1 z udziałem Sebastiana M. powraca. Prokuratura Krajowa poinformowała, że sprawa ma trafić do katowickiej jednostki. Minister sprawiedliwości...
Czwartek, 12 września 2024 (17:00)
W PiS powszechne jest przekonanie, że zatrzymanie Ryszarda Czarneckiego nie było przypadkiem, lecz celowym działaniem prokuratury. - Nie musieli tego robić, ale chcieli mieć pokazówkę - uważa jeden...
Niedziela, 8 września 2024 (11:00)
Wakacje last minute? Lato nieubłaganie zbliża się ku końcowi, ale to nie oznacza końca podróży. Wrzesień i październik to świetny czas na wyjazd last minute. Poniżej proponujemy oferty all...

Katowice - Wideo

Poniedziałek, 30 października 2023 (15:16)
Nad katowicką rzeką Rawą powstało miejsce reklamowane jako "strefa relaksu i rekreacji". Ulokowano je jednak pod potężnym wiaduktem, w miejscu ciemnym, bez zieleni i z potencjałem na wizyty...