Reklama

Jacek Kuroń

Piątek, 13 października 2023 (14:02)AktualizacjaWtorek, 17 października 2023 (13:07)

Jacek Kuroń był polskim opozycjonistą, politykiem, historykiem, jednym z przywódców opozycji w okresie PRL-u. Współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników (KOR). Za działalność opozycyjną wielokrotnie więziony, internowany w stanie wojennym. W 1989 roku uczestniczył w obradach "Okrągłego Stołu".

Jacek Kuroń podczas spotkania przedwyborczego w 1989 r. w Warszawie
Jacek Kuroń podczas spotkania przedwyborczego w 1989 r. w Warszawie/HALEY/SIPA/East News

Jacek Kuroń

  • Data urodzenia:03.03.1934
  • Miejsce urodzenia:Lwów
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Data śmierci:17.06.2004

​Jacek Kuroń - wykształcenie

W 1953 roku Jacek Kuroń rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej, a po kilku latach przeniósł się na Uniwersytet Warszawski. W 1957 roku ukończył studia na Wydziale Historycznym UW, po czym rozpoczął pracę, jako nauczyciel w liceum. W 1964 r. obronił pracę magisterską.

Jacek Kuroń - kariera polityczna

W 1949 roku 15-letni Jacek Kuroń wstąpił do Związku Młodzieży Polskiej (ZMP). Po zdaniu matury w 1952 roku rozpoczął pracę w wydziale harcerskim stołecznego ZMP jako instruktor. W tym czasie zdecydował także o wstąpieniu do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR)

W listopadzie 1953 roku Jacek Kuroń został usunięty z ZMP i PZPR za krytykę działalności kół zetempowskich. W 1956 r. został ponownie przyjęty do PZPR.

W latach 1956-1957 współtworzył tzw. drużyny walterowskie.

W 1962 roku Jacek Kuroń został członkiem Politycznego Klubu Dyskusyjnego na Uniwersytecie Warszawskim, założonego przez Karola Modzelewskiego. Po rozwiązaniu na skutek klubu w 1963 r. nacisków władz Kuroń wraz z Modzelewskim opracowywali broszury krytykujące ustrój PRL. Jacek Kuroń, który organizował zebrania studenckie. Za głoszenie krytyki władz został aresztowany i skazany na 3 lata więzienia.

Po warunkowym zwolnieniu z więzienia sprzeciwiał się m.in. decyzji władz zakazującej wystawienia w Teatrze Narodowym inscenizacji "Dziadów". Zorganizował wiec studencki na Uniwersytecie Warszawskim w obronie bezprawnie relegowanych z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Został za to ponownie aresztowany i stanął przed sądem, przed którym odpowiadał m.in. za inspirowanie wydarzeń marca 1968 r. Otrzymał wyrok 3,5 roku pozbawienia wolności. Warunkowo zwolniono go w 1971 r.

Kuroń sprzeciwiał się totalitaryzmowi, publikował pod pseudonimami, m.in. w paryskiej "Kulturze". Był współautorem i sygnatariuszem "Listu 59", podpisał "List 14". We wrześniu 1976 roku Jacek Kuroń założył Komitet Obrony Robotników, który następnie został przekształcony w Komitet Samoobrony Społecznej "KOR". Rok później współtworzył Komitet Samoobrony Społecznej "KOR". OD 1978 r. był również członkiem redakcji niezależnego kwartalnika "Krytyka", współpracował z dwutygodnikiem "Robotnik" i Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża.

W 1980 roku w czasie letnich strajków zorganizował w swoim mieszkaniu ośrodek informacyjny. Stamtąd przekazywano na Zachód informacje o społecznym oporze w Polsce. Od września był doradcą Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" w Gdańsku. Kilka miesięcy później doradzał też Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ "Solidarność", będąc jednym ze strategów związku. Był m.in. zwolennikiem powołania samorządów i reformy przedsiębiorstw. Na zjeździe "Solidarności" mimo wcześniejszej krytyki, ostatecznie poparł Lecha Wałęsę.

Gdy w Polsce w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, Jacek Kuroń został internowany w Strzebielinku, a następnie aresztowany za próbę obalenia ustroju. Internowana została również jego żona Gaja. W marcu 1982 roku z więzienia udało się przemycić artykuł, w którym Kuroń wzywał do strajku generalnego, mającego zmusić władze do szukania kompromisu z narodem. Był głównym oskarżonym w procesie KSS „KOR” rozpoczętym 13 lipca 1984, został wraz z innymi objęty amnestią z 22 lipca 1984 r.

Został doradcą podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej Mazowsze i Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność". W tym czasie publikował również swoje teksty w podziemnej prasie, m.in. w "Tygodniku Mazowsze".

Za udział w ulicznej manifestacji "Solidarności" 1 maj 1985 r. został ponownie aresztowany i skazany na 3 miesiące więzienia. Po wyjściu na mocy amnestii brał udział w tworzeniu w grudniu 1988 Komitetu Obywatelskiego. Mimo że nie brał udziału w rozmowach przygotowujących Okrągły Stół, uczestniczył w jego obradach. Współpracował wtedy z zespołem do spraw reform politycznych.

4 czerwca 1989 r. został wybrany do Sejmu z listy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Funkcję posła pełnił do 2001 roku. Przez trzy kadencje w Sejmie przewodniczył Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W maju 1991 roku został wiceprzewodniczącym Unii Demokratycznej.

Od 12 września 1989 r. do 12 stycznia 1991 r., a następnie od 11 lipca 1992 r. do 26 października 1993 r. był ministrem pracy i polityki socjalnej. Pod jego kierownictwem opracowano pierwszą w powojennej Polsce ustawę o bezrobociu i utworzono Fundusz Pracy. Jacek Kuroń był pomysłodawcą tzw. kuroniówek, czyli darmowych posiłków dla najbiedniejszych mieszkańców Warszawy. Inicjował pomoc dla najuboższych i pomocy bezrobotnym.

Od 1991 do 2001 r. był posłem na Sejm I, II i III kadencji. Zakładał Ruch Obywatelski Akcja Demokratyczna, Unię Demokratyczną i Unię Wolności.

W listopadzie 1995 startował w wyborach prezydenckich jako kandydat Unii Wolności. W pierwszej turze zajął trzecie miejsce.

Pod koniec życia ciężko chorował, m.in. na raka gardła. Po raz ostatni pokazał się publicznie 19 kwietnia 2004 r. podczas rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. 

Zmarł w szpitalu 17 czerwca 2004 r. Został pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach w Warszawie w Alei Zasłużonych.

Jacek Kuroń - odznaczenia i wyróżnienia

Jacek Kuroń w 1998 r. otrzymał za swoją działalność Order Orła Białego.

W 1993 roku otrzymał francuski Krzyż Oficerski Legii Honorowej.

Był także laureatem Orderu Uśmiechu, a w 1994 roku nagrodzono go Medalem Świętego Jerzego.

W czasach PRL uhonorowano go m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (1961 r.).

Jacek Kuroń - życie prywatne

Jacek Jan Kuroń urodził się w rodzinie o tradycjach socjalistycznych i niepodległościowych. Jego dziadek należał do Organizacji Bojowej PPS, a ojciec Henryk Kuroń brał udział w polsko-sowieckiej wojnie w 1920 roku, walcząc ochotniczo w Powstaniu Śląskim. W czasie drugiej wojny światowej należał do Armii Krajowej.

Henryk Kuroń wraz z żoną Wandą z domu Rudeńską i trojgiem dzieci opuścili Lwów po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną. Wiosną 1945 roku rodzina Kuroniów zamieszkała w Krakowie, a rok później w Warszawie.

Swoją pierwszą żonę Grażynę "Gaję" Jacek Kuroń poznał na jednym z obozów. On miał wówczas 21 lat, ona 15. Para wzięła ślub w 1959 roku i po roku doczekała się syna Macieja Kuronia. Grażyna Kuroń zmarła w 1982 roku, po tym, jak lekarze zdiagnozowali u niej zwłóknienie płuc. Stało się to w czasie, gdy Jacek Kuroń był uwięziony w związku z wprowadzeniem stanu wojennego.

W 1990 roku Jacek Kuroń ożenił się z Danutą Filarską.

Jacek Kuroń - Wiadomości

Poniedziałek, 29 sierpnia 2022 (10:16)
Kiedy politycy PiS coraz brutalniej atakują dziś Zachód i Unię Europejską - żeby zdjąć z siebie winę za blokadę pieniędzy z KPO i wskazać niezbędnego wroga na wybory - pokazują się jako...
Czwartek, 20 stycznia 2022 (14:28)
Mało kto zauważył, że właśnie wczoraj Leszek Balcerowicz obchodził 75. urodziny. To jest symptomatyczne, przeszło to prawie bez echa, choć takie rocznice są w Polsce okazją do różnych wspomnień i...
Niedziela, 12 grudnia 2021 (09:14)
40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było...
Poniedziałek, 29 listopada 2021 (13:11)
Jacek Kuroń uważał, że demokracja to taki ustrój, który gwarantuje nam, że nie będziemy rządzeni lepiej, niż na to zasługujemy. Dziś te słowa brzmią szczególnie boleśnie. Skoro obecna władza boi...
Niedziela, 28 czerwca 2020 (20:12)
W historii Polski po 4 czerwca 1989 roku obywatele wybierali prezydenta RP sześciokrotnie. Niemal wszystkie kampanie były zacięte i obfitowały w wiele dramatycznych momentów oraz zaskakujących...