Reklama

GOPR

Środa, 13 września 2023 (15:59)AktualizacjaCzwartek, 14 września 2023 (10:33)

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to organizacja, która niesie pomoc turystom w górach - bez względu na dzień, porę dnia czy warunki pogodowe. GOPR prowadzi również szkolenia, które mają zapobiegać wypadkom turystów na szlakach. Żeby zostać ratownikiem GOPR, należy przejść staż kandydacki i szkolenia. Kandydaci zdają też testy i egzaminy kwalifikacyjne sprawdzające ich wiedzę teoretyczną, medyczną i znajomość topografii rejonów, w których działają poszczególne grupy GOPR. Ratownik górski musi również wykazać się nienaganną kondycją fizyczną czy umiejętnością jazdy na nartach.

Emblemat GOPR
Emblemat GOPR/Beata Zawrzel/Reporter

GOPR

  • Rok założenia:15.09.1952
  • Siedziba:Zakopane
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest stowarzyszeniem o zasięgu ogólnokrajowym. Członkowie GOPR cele statutowe stowarzyszenia realizują w siedmiu różnych grupach regionalnych. Każdego dnia zrzeszeni w GOPR ratownicy górscy zabezpieczają pasma górskie Sudetów, Karkonoszy, Beskidów, Bieszczad i Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niosąc pomoc łącznie na 7200 km szlaków turystycznych, a zimą także na stokach narciarskich.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - historia powstania

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) powstało w 1952 roku w Zakopanem. Jego powstanie zainicjowało funkcjonujące od 1909 r. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które zostało włączone w strukturę GOPR i od 1956 roku działało już jako Grupa Tatrzańska GOPR. Wraz z powstaniem GOPR rozpoczęły działalność ratowniczą: Beskidzkie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Krynickie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Sudeckie Ochotnicze Pogotowie Ratownicze, które następnie zostały przekształcone w grupy: Beskidzką, Krynicką i Rabczańską. Następnie w 1976 r. pogotowie sudeckie zostało podzielone na oddziały: karkonoski i wałbrzysko-kłodzki. Grupy te stanowiły podstawę obecnej struktury GOPR.

W 1968 roku GOPR zostało włączone do ICAR, czyli Międzynarodowego Komitetu Ratownictwa Alpejskiego. Lata 70. przyniosły organizacji zmiany w postaci wdrożenia systemu łączności radiowej i rozpoczęcia współpracy z lotnictwem sanitarnym.

W 1990 roku ratownicy z Grupy Tatrzańskiej GOPR wystąpili z organizacji, zakładając własne stowarzyszenie i wracając tym samym do tradycji działania jako niezależna organizacja ratunkowa.

Działalność GOPR została doceniona w 2012 roku medalem honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - najważniejsze informacje

Ratownicy GOPR mają charakterystyczne stroje, po których można ich łatwo rozpoznać. Są to czerwone albo czerwono-niebieskie uniformy dostosowane do warunków pogodowych i pór roku. Na ubraniach widnieje owalny emblemat (którego forma odnosi się do zwoju liny wspinaczkowej), na którym umieszczony jest błękitny krzyż i gałązka kosodrzewiny. GOPR tworzy siedem grup regionalnych. Są to:
  • Grupa Podhalańska GOPR,
  • Grupa Krynicka GOPR,
  • Grupa Jurajska GOPR,
  • Grupa Karkonoska GOPR,
  • Grupa Sudecka GOPR,
  • Grupa Beskidzka GOPR,
  • Grupa Bieszczadzka GOPR.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - zadania

Do zadań statutowych GOPR należy niesienie w górach pomocy turystom, których zdrowie lub życie jest zagrożone. GOPR zapobiega wypadkom w górach poprzez edukację, a także działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Ratownicy GOPR zapewniają także w razie niezbędnej potrzeby pomoc lokalnym mieszkańcom terenów górskich.

Ratownicy GOPR, zanim podejmą służbę, przechodzą szkolenia podczas dwuletniego stażu kandydackiego. Kandydat musi mieć od 18 do 35 lat. Przyszli ratownicy muszą znać m.in. zasady udzielania pierwszej pomocy oraz ewakuacji m.in. z drzew, konstrukcji i kolei linowych. Ratownik musi też umieć poruszać się po jaskiniach, ratować i opiekować się poszkodowanymi w warunkach ekstremalnych. Przyjęcie do GOPR uwarunkowane jest zaliczeniem testów i egazminu.

Ratownicy niosą pomoc na stokach narciarskich, pracują z psami ratowniczymi, specjalizują się w poszukiwaniach na rzekach górskich i w górach, prowadzą działania ratunkowe w lawiniskach i obsługują pojazdy ratownicze GOPR. Pełnią także funkcję ratowników pokładowych w śmigłowcach.

Ratownicy GOPR podejmują akcje ratunkowe, korzystając m.in. z quadów, skuterów śnieżnych, samochodów terenowych, detektorów lawinowych, GPS-ów i radiostacji. Na co dzień stacjonują w centralach GOPR oraz dyżurkach GOPR, które zlokalizowane się najczęściej przy schroniskach turystycznych oraz w zależności od sezonu na stokach narciarskich i w punktach, gdzie jest wzmożony ruch turystyczny.

Dyżury ratownicze są 24-godzinne.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - przyrzeczenie ratownicze

Górscy ratownicy, zanim rozpoczną służbę w zastępach GOPR, muszą złożyć przyrzeczenie.

Ratownicy wypowiadają wówczas następujące słowa: "Dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów będę, na każde wezwanie naczelnika lub jego zastępcy - bez względu na porę roku, dnia i stan pogody - stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym. Postanowienia statutu GOPR będę przestrzegał ściśle, polecenia naczelnika, jego zastępców, kierowników wypraw i akcji będę wykonywał rzetelnie, pamiętając, że od mego postępowania zależy zdrowie i życie ludzkie. W pełnej świadomości przyjętych na siebie trudnych obowiązków i na znak dobrej woli, powyższe przyrzeczenie przez podanie ręki naczelnikowi potwierdzam".

GOPR na ratunek - serial o ratownikach górskich

O ratownikach górskich opowiada oparty na faktach serial dokumentalny "GOPR - na ratunek". Przybliża on misję członków stowarzyszenia i pokazuje, w jaki sposób przebiegają akcje ratunkowe. W każdym odcinku produkcji Telewizji Polsat przedstawione są niebezpieczne sytuacje, które miały miejsce w górach. Opowiadają o nich ratownicy, którzy brali udział w tych wydarzeniach.

Tematykę ratownictwa górskiego porusza także serial "W obliczu śmierci - GOPR". Każda akcja rozpoczyna się od zgłoszenia, które w dyżurce przyjmuje ratownik dyżurny. Serial pokazuje organizację akcji ratunkowej, która pokazywana jest w najdrobniejszych szczegółach, jednak cały czas z perspektywy ratowników w niej uczestniczących.

GOPR - Wiadomości

Piątek, 24 listopada 2023 (13:16)
Nie żyje prezes grupy karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i wieloletni wrocławski oficer rowerowy Daniel Chojnacki. O jego śmierci poinformował prezydent Wrocławia Jacek...
Środa, 18 października 2023 (12:47)
Zachowanie tego psa to najlepszy dowód na to, że zwierzęta mogą być najlepszym przyjacielem człowieka. Rowerzysta z Litwy doznał groźnego wypadku podczas przejażdżki w Beskidach. Gdy na miejscu...
Poniedziałek, 9 października 2023 (09:17)
W górach pojawił się jesienny śnieg. Specjaliści ostrzegają przed trudnymi warunkami na szlakach turystycznych w Tatrach oraz w Beskidach. Wędrujący po górach muszą uważać na oblodzenia i...

GOPR - Wideo