Reklama

Bydgoszcz

Wtorek, 16 stycznia 2024 (09:11)AktualizacjaWtorek, 23 stycznia 2024 (09:21)

Bydgoszcz - miasto na prawach powiatu, współstolica (wraz z Toruniem) województwa kujawsko-pomorskiego. Miasto położone jest w północnej części Polski, leży nad Brdą, Wisłą i Kanałem Bydgoskim. To znaczący ośrodek przemysłowy, gospodarczy, akademicki, naukowy, handlowy, a także kulturalny. Jest także ważnym węzłem drogowym, kolejowym i żeglugi śródlądowej.

Bydgoszcz
Bydgoszcz/pixabay.com

Bydgoszcz

  • Liczba mieszkańców: 328 370 (2023 r.)
  • Powierzchnia: 176 km²
  • Województwo: kujawsko-pomorskie
  • Prezydent: Rafał Bruski (od 2010 r.)

Bydgoszcz - historia

Bydgoszcz została założona najprawdopodobniej w XI wieku i była grodem, który strzegł przeprawy przez rzekę Brdę. Pierwsza pisana wzmianka o Bydgoszczy pochodzi z 1238 roku i pojawiła się w "Roczniku kapituły gnieźnieńskiej". Wspomniano w niej o kasztelanie bydgoskim o imieniu Sulisław.

Ówczesna Bydgoszcz była grodem kasztelańskim o nazwie Budegac. W 1331 roku Bydgoszcz została opanowana przez Krzyżaków. Gród został odzyskany przez króla Kazimierza Wielkiego w 1337 roku. 

Prawa miejskie zostały nadane Bydgoszczy 19 kwietnia 1346 r. w Brześciu Kujawskim. W 1466 roku król Kazimierz Jagiellończyk zawarł sojusz z księciem słupskim Erykiem, a następnie udało się zawrzeć pokój z Krzyżakami. Do największej tragedii w historii miasta doszło w II połowie XVII wieku podczas II wojny północnej. Bydgoszcz została w znacznym stopniu zniszczona podczas potopu szwedzkiego, gdy o miasto toczyły się wielkie boje. 

Kolejną katastrofą była III wojna północna (1700-1721), podczas której miasto zostało jeszcze bardziej zniszczone, a liczba ludności dramatycznie spadła. W II połowie XVIII w., na skutek I rozbioru Polski, Bydgoszcz została przejęta przez Prusy Zachodnie. W XIX wieku ziemie zaboru pruskiego znalazły się w rękach francuskiego cesarza Napoleona Bonaparte i Bydgoszcz stała się częścią Królestwa Warszawskiego.

W 1851 roku utworzono połączenie kolejowe z Berlinem. Miasto zaczęło się wtedy gwałtownie rozwijać. W 1920 roku, na mocy traktatu wersalskiego, Bydgoszcz powróciła w granice Polski.

W czasie drugiej wojny światowej Bydgoszcz włączona została jako Brombergdo prowincji Gdańsk-Prusy Zachodnie. Po 1945 roku Bydgoszcz była najpierw stolicą województwa pomorskiego, a potem bydgoskiego. W 1999 roku, wraz z Toruniem została współstolicą województwa kujawsko-pomorskiego.

Bydgoszcz - nazwa

Nazwa miasta pochodzi od słowiańskiego imienia Bydgost. Początkowo gród nazywano Bydgosta. Miasto nad Brdą nazywano także m.in.: Bidgosciam, Bidgoscha, Bidgistia, Bydgoszcza. W XIX w. pojawiała się polska nazwa Bydgoszcz oraz niemiecka Bromberg.

Bydgoszcz - atrakcje

Wśród największych atrakcji i zabytków Bydgoszczy są: katedra bydgoska, spichlerz nad Brdą, ratusz, budynek Poczty Polskiej, śluza miejska, wieża ciśnień, kościół garnizonowy pw. NMP Królowej Pokoju, Wyspa Młyńska, bydgoski tramwaj wodny, a także Muzeum Wodociągów.

Bydgoszcz - symbole

Herb Miasta Bydgoszczy przedstawia mur miejski koloru czerwonego z trzema basztami. Na najwyższej z nich powiewa żółta flaga. Brama muru jest otwarta.

Flaga Miasta Bydgoszczy składa się z trzech pasów: białego, czerwonego i błękitnego. Na środku flagi umieszczony jest herb miasta.
Temat Bydgoszcz znajdziesz również w serwisie: Muzyka, Sport, Biznes

Bydgoszcz - Wiadomości

Wtorek, 13 lutego 2024 (18:10)
Działacze Konfederacji i PiS zjednoczyli się pod wspólnym szyldem, aby wygrać wybory samorządowe w Bydgoszczy, chociaż jeszcze kilka tygodni temu Krzysztof Bosak deklarował, że jego ugrupowanie nie...

Bydgoszcz - Wideo