Antarktyda leży wokół południowego bieguna Ziemi. Jest piątym co do wielkości kontynentem na globie.
To najrzadziej zaludnione miejsce na Ziemi. Antarktyda odgrywa kluczową rolę w regulacji klimatu Ziemi i jest ważnym rejonem badań naukowych dotyczących ekologii i klimatu.
Antarktyda - klimat i położenie geograficzne
Antarktyda jest niemal w całości pokryta lodem. Pod nim ukształtowanie terenu jest bardzo zróżnicowane. Obejmuje góry, wulkaniczne szczyty, a nawet rozległe niziny. Klimat na kontynencie jest ekstremalny. Średnie temperatury zimą mogą spadać do -60 stopni Celsjusza.
Latem temperatury na wybrzeżach wzrastają do około -2 stopni Celsjusza, ale w głębi lądu pozostają znacznie niższe. Wiatry na Antarktydzie są jednymi z najsilniejszych na świecie. Potrafią bowiem osiągać prędkość do 300 km/h.
Antarktyda - fauna i flora
Antarktyda - pomimo niezwykle surowych warunków - jest domem dla wielu unikatowych gatunków roślin i zwierząt, które przystosowały się do życia w tych trudnych warunkach. Flora ogranicza się jednak głównie do mchów, porostów i alg.
Fauna jest znacznie bogatsza. Na Antarktydzie żyją m.in. pingwiny, foki czy wieloryby (m.in. płetwale błękitne i humbaki).
Antarktyda - badania naukowe
Antarktyda jest jednym z kluczowych obszarem dla badań naukowych, zwłaszcza tych dotyczących stanu klimatu i środowiska. Międzynarodowe stacje badawcze (m.in. amerykańska stacja McMurdo, rosyjska stacja Wostok czy brytyjska stacja Halley) prowadzą badania nad lodem, atmosferą, biologią i geologią kontynentu.
Także Polska ma tam swoją stację naukowo-badawczą o nazwie Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego.
Lód Antarktydy jest nieocenionym źródłem informacji o przeszłych zmianach klimatycznych, ponieważ przechowuje zapisy dotyczące składu atmosfery sprzed setek tysięcy lat. Badania te są ważne dla odkrywania przebiegu globalnych zmian klimatycznych na Ziemi.
Antarktyda - problemy
Kontynent nie jest wolny od problemów środowiskowych. Zmiany klimatyczne powodują topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu mórz. To zjawisko ma potencjalnie katastrofalne konsekwencje dla ekosystemów i ludzkich społeczności na całym świecie.