Reklama

Antarktyda

Piątek, 9 sierpnia 2024 (14:07)AktualizacjaPoniedziałek, 12 sierpnia 2024 (14:08)

Antarktyda do dziś jest najmniej zbadanym kontynentem na Ziemi. Pokrywa ją niemal w całości gruba warstwa lodu, jednak można tam spotkać unikalne ekosystemy i niezwykłe zjawiska przyrodnicze. Roszczenia terytorialne i działalność na kontynencie reguluje tzw. Układ Antarktyczny, który ustanowił Antarktydę strefą pokoju i miejscem badań naukowych.

Rozładowywanie dostaw na lodowym pasie lotniska Patriot Hills na Antarktydzie
Rozładowywanie dostaw na lodowym pasie lotniska Patriot Hills na Antarktydzie/Ronald Naar/East News

Antarktyda

Antarktyda leży wokół południowego bieguna Ziemi. Jest piątym co do wielkości kontynentem na globie. 

To najrzadziej zaludnione miejsce na Ziemi. Antarktyda odgrywa kluczową rolę w regulacji klimatu Ziemi i jest ważnym rejonem badań naukowych dotyczących ekologii i klimatu. 

Antarktyda - klimat i położenie geograficzne 

Antarktyda jest niemal w całości pokryta lodem. Pod nim ukształtowanie terenu jest bardzo zróżnicowane. Obejmuje góry, wulkaniczne szczyty, a nawet rozległe niziny. Klimat na kontynencie jest ekstremalny. Średnie temperatury zimą mogą spadać do -60 stopni Celsjusza.  

Latem temperatury na wybrzeżach wzrastają do około -2 stopni Celsjusza, ale w głębi lądu pozostają znacznie niższe. Wiatry na Antarktydzie są jednymi z najsilniejszych na świecie. Potrafią bowiem osiągać prędkość do 300 km/h. 

Antarktyda - fauna i flora

Antarktyda - pomimo niezwykle surowych warunków - jest domem dla wielu unikatowych gatunków roślin i zwierząt, które przystosowały się do życia w tych trudnych warunkach. Flora ogranicza się jednak głównie do mchów, porostów i alg.

Fauna jest znacznie bogatsza. Na Antarktydzie żyją m.in. pingwiny, foki czy wieloryby (m.in. płetwale błękitne i humbaki). 

Antarktyda - badania naukowe 

Antarktyda jest jednym z kluczowych obszarem dla badań naukowych, zwłaszcza tych dotyczących stanu klimatu i środowiska. Międzynarodowe stacje badawcze (m.in. amerykańska stacja McMurdo, rosyjska stacja Wostok czy brytyjska stacja Halley) prowadzą badania nad lodem, atmosferą, biologią i geologią kontynentu.

Także Polska ma tam swoją stację naukowo-badawczą o nazwie Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego.

Lód Antarktydy jest nieocenionym źródłem informacji o przeszłych zmianach klimatycznych, ponieważ przechowuje zapisy dotyczące składu atmosfery sprzed setek tysięcy lat. Badania te są ważne dla odkrywania przebiegu globalnych zmian klimatycznych na Ziemi. 

Antarktyda - problemy

Kontynent nie jest wolny od problemów środowiskowych. Zmiany klimatyczne powodują topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu mórz. To zjawisko ma potencjalnie katastrofalne konsekwencje dla ekosystemów i ludzkich społeczności na całym świecie.
Temat Antarktyda znajdziesz również w serwisie: geekweek, Zielona Interia

Antarktyda - Wiadomości

Czwartek, 17 października 2024 (19:41)
Alaksandr Łukaszenka spotkał się z naukowcami i przypomniał o zbliżającej się 17. wyprawie białoruskich specjalistów na Antarktydę. Przywódca powiedział, że jego kraj znajduje się w "elitarnym...
Wtorek, 19 marca 2024 (15:40)
Za nami najgorętsza dekada w historii ludzkości. Oficjalnie potwierdzili to specjaliści z WMO. 2023 rok był najcieplejszy, jaki kiedykolwiek odnotowano. Otarliśmy się o granicę 1,5 st. C zapisaną w...
Czwartek, 14 grudnia 2023 (11:45)
Jest nieco cieńsza niż wcześniej sądzono, ale wciąż przewyższa Pałac Kultury w Warszawie. Naukowcom udało się wykonać dokładne pomiary A23a - największej góry lodowej na świecie. Ten blok lodu jest...
Piątek, 24 listopada 2023 (11:30)
Jest tak wielka, że trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Ma powierzchnię dwa razy większą od Londynu, chociaż jej poprzedniczka była większa od całej Belgii. Największa góra lodowa na świecie...

Antarktyda - Wideo