Aleś Bialacki - wykształcenie
Aleś Bialacki ukończył Szkołę Średnią Nr 5 w Swietłahorsku. W 1979 roku rozpoczął studia na Wydziale Historyczno-Filologicznym Homelskiego Uniwersytetu Państwowego, gdzie studiował filologię białoruską i rosyjską.
W trakcie studiów Aleś Bialacki zaczął używać języka białoruskiego, co było istotnym krokiem w jego późniejszej działalności społecznej. W 1984 roku uzyskał dyplom, a następnie podjął aspiranturę w Instytucie Literatury Akademii Nauk Białoruskiej SRR.
Aleś Bialacki - praca zawodowa
Po ukończeniu studiów w 1984 roku, Aleś Bialacki przez krótki czas pracował jako nauczyciel. Następnie odbył służbę wojskową w latach 1985-1986, służył jako kierowca w baterii przeciwpancernej.
Po powrocie z wojska kontynuował pracę naukową jako pracownik Muzeum Historii Literatury Białoruskiej. W latach 1989-1998 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Literackiego Maksima Bahdanowicza.
Aleś Bialacki - działalność społeczna i polityczna
Jego kariera zawodowa była ściśle związana z działalnością polityczną i społeczną, był zaangażowany w ruchy prodemokratyczne oraz obronę praw człowieka jako jeden z czołowych białoruskich działaczy na rzecz praw człowieka. W 1996 roku Aleś Bialacki założył Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna", które stało się kluczowym ośrodkiem monitorującym sytuację praw człowieka na Białorusi.
Pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH) oraz również zaangażowany w tworzenie Białoruskiego Frontu Ludowego "Odrodzenie".
Aleś Bialacki brał udział w organizacji protestów oraz dokumentowaniu naruszeń praw obywatelskich, uczestniczył także w organizacji wieców pamięci ofiar represji.
W 2003 roku "Wiosna" została zdelegalizowana przez białoruskie władze, jednak Aleś Bialacki i jego współpracownicy kontynuowali działalność w podziemiu.
W 2021 roku, po brutalnych represjach wobec działaczy, Aleś Bialacki został aresztowany, a jego organizacja stała się celem intensywnych ataków ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki. Od tego czasu przebywa w areszcie śledczym, gdzie jest przetrzymywany bez procesu. Jego aresztowanie spotkało się z szerokim potępieniem ze strony społeczności międzynarodowej, która domaga się jego uwolnienia oraz zakończenia represji wobec działaczy opozycyjnych na Białorusi.
Aleś Bialacki - życie prywatne
Aleś Bialacki jest żonaty z Natallą Pinczuk, która jest historykiem i wykładowcą na Akademii Sztuk Pięknych. Para ma syna.
Aleś Bialacki prywatnie jest katolikiem.
Ojciec Alesia Bialackiego był przesiedlony z Białorusi w ramach kolonizacji.