Reklama

3 maja

Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 (10:39)AktualizacjaPoniedziałek, 29 kwietnia 2024 (11:40)

3 maja to dzień, w którym w Polsce obchodzone jest Święto Narodowe Konstytucji Trzeciego Maja, czyli święto państwowe, upamiętniające uchwalenie przez Sejm Czteroletni (zwany też Wielkim) Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 Maja. Miało to miejsce 3 maja 1791 r.

Obchody Swięta Konstytucji 3 Maja na Placu Zamkowym w Warszawie
Obchody Swięta Konstytucji 3 Maja na Placu Zamkowym w Warszawie/ANDRZEJ ZBRANIECKI/East News

3 maja

Święto 3 Maja - najważniejsze informacje

Święto 3 Maja to święto narodowe obchodzone w Polsce co roku 3 maja. Święto 3 Maja obchodzone jest także na Litwie

Święto 3 Maja - geneza uroczystości

Geneza święta 3 Maja sięga końca XVIII wieku, który w historii Polski był naznaczony głębokimi kryzysami politycznymi i terytorialnymi. W momencie, gdy Rzeczpospolita Obojga Narodów znajdowała się w niebezpieczeństwie ze strony mocarstw sąsiednich oraz z powodu wewnętrznych konfliktów, polityczne elity zgodziły się, że istnieje konieczność reformy państwa.

W celu podjęcia działań naprawczych został w październiku 1788 roku zwołany Sejm Wielki, znany również jako Sejm Czteroletni. Obradował on do maja 1792 roku.

Już na początku obrad pojawił się pomysł uchwalenia nowej konstytucji, która miała uregulować najważniejsze kwestie ustrojowe i instytucjonalne Rzeczypospolitej.

3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił nową Konstytucję ustrojową, która była odpowiedzią na kryzysowe wyzwania, w obliczu których stała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej z 1787 roku, spisana konstytucja.

Konstytucja ta ustanawiała ustrój monarchii konstytucyjnej oraz wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Konstytucja 3 Maja zniosła liberum veto, konfederację i wolną elekcję.

Mimo że próba reformy Rzeczypospolitej została udaremniona przez interwencję militarną Rosji w 1792 roku, Konstytucja 3 Maja pozostaje jednym z fundamentów polskiej państwowości i tradycji politycznej.

Święto 3 maja - obchody kiedyś i dziś

Dzień uchwalenia Konstytucji 3 Maja (3 maja 1791 roku) został niemal natychmiast uznany za święto narodowe. Niemniej przez 123 lata zaborów Polski jego obchody były surowo zakazane. Po przywróceniu niepodległości w 1918 roku święto zostało ustanowione oficjalnie w II Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 roku, lecz zostało zdelegalizowane przez niemieckich i sowieckich okupantów podczas II wojny światowej.

Po zakończeniu wojny święto 3 Maja było obchodzone jedynie do 1946 roku. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zniesione w 1951 roku, a w czasach PRL jego świętowanie było zakazane. W 1990 roku, po upadku komunizmu, Święto Narodowe Trzeciego Maja ponownie proklamowano oficjalnym świętem narodowym Polaków.

Święto 3 maja - czy 3 maja jest wolne?

Obecnie Święto Konstytucji 3 Maja to święto państwowe, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Święto 3 maja - czy trzeba iść do kościoła?

3 maja obchodzone jest także ruchome święto kościelne. 3 maja w Kościele katolickim w Polsce przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Dzień ten odnosi się m.in. do uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale także do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. oraz  ślubów króla Jana Kazimierza, który powierzył Królestwo Polskie opiece Matki Bożej.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nie jest świętem nakazanym. W związku z czym katolicy 3 maja nie mają obowiązku uczestniczenia we mszy świętej.

Święto 3 maja - obchody na Litwie

Od 2007 roku 3 maja jest świętowany również na Litwie.

Jednak tam zaliczany jest do "dni upamiętnianych" i nie jest na Litwie dniem wolnym od pracy.
Temat 3 maja znajdziesz również w serwisie: Biznes

3 maja - Wiadomości

Czwartek, 2 maja 2024 (09:05)
Święto Narodowe Trzeciego Maja wypada w tym roku w piątek, co oznacza dla wielu Polaków możliwość wzięcia dłuższego urlopu w pracy. Dlaczego to święto wciąż ma czerwoną kartkę w kalendarzu, skoro w...
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 (09:50)
To będzie bardzo interesujący tydzień. Okazuje się, że początek maja będzie niezwykle ciepły, z temperaturami w okolicach 25 stopni Celsjusza. Większość majówki zapowiada się bardzo przyjemnie,...
Niedziela, 28 kwietnia 2024 (12:59)
Majówka w pogodzie zapowiada się bardzo przyjemnie. Będzie ciepło i słonecznie. Jednak na horyzoncie widać już nadchodzące zmiany. Po 3 maja szykuje się załamanie pogody, temperatura mocno spadnie....
Piątek, 26 kwietnia 2024 (15:41)
Pogoda w majówkę nie pozwoli nam się nudzić. Najpierw zrobi się bardzo ciepło i w niektórych miejscach będzie nawet 26 stopni Celsjusza. Jednak potem warunki się pogorszą. Pojawi się więcej...
Czwartek, 25 kwietnia 2024 (14:14)
Wygląda na to, że tegoroczna majówka będzie bardzo ciepła. Możliwe, że w niektórych miejscach termometry pokażą nawet 27 stopni Celsjusza. Jednak nie zabraknie też opadów deszczu, a możliwe że...
Środa, 24 kwietnia 2024 (12:31)
Gorsza pogoda powoli się kończy. Pojawia się szansa na wyraźne ocieplenie. Według synoptyków "wiosna w końcu odnalazła swój GPS" i wkrótce aura się poprawi. Możliwe, że początek maja będzie bardzo...
Piątek, 19 kwietnia 2024 (11:47)
Zgodnie z zapisami w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, sklepy mogą być otwarte przez siedem niedziel w roku. Z uwagi na odbywające się początkiem maja...

3 maja - Wideo

Poniedziałek, 3 maja 2021 (21:02)
W poniedziałek w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Zamku Królewskim w Warszawie prezydenci Polski - Andrzej Duda, Litwy - Gitanas Nauseda, Estonii - Kersti Kaljulaid, Łotwy -Egils...