Reklama

Polska chce renegocjować kontrakty szczepionkowe. "Twarde stanowisko"

Nie ma zgody na dalszą realizację kontraktów szczepionkowych na obecnych warunkach - takie wspólne stanowisko przyjęli ministrowie zdrowia Polski, Bułgarii, Litwy, Łotwy, Chorwacji, Słowenii i Węgier. Adam Niedzielski przekazał, ze kraje te przedstawią Komisji Europejskiej "twarde stanowisko".

Szef resortu zdrowia w piątek na Twitterze przekazał, że wraz z innymi europejskimi ministrami zdrowia ustalone zostało wspólne stanowisko w sprawie kontraktów szczepionkowych.

"Przedstawimy Komisji Europejskiej twarde stanowisko wyrażające brak zgody na dalszą realizację kontraktów szczepionkowych na obecnych warunkach" - zaznaczył Niedzielski.

Minister dodał, że szefowie resortów zdrowia oczekują od KE pilnej renegocjacji umów.

Niedzielskik: Pfizer okazuje arogancję

Pod koniec stycznia Polska Agencja Prasowa zapytała szefa MZ o to, na jakim etapie są rozmowy w sprawie dostaw preparatów - ewentualne modyfikacje wielkości dostaw i odstąpienie od część płatności.

Reklama

"Jeśli chodzi o firmy Moderna i Pfizer, mamy do czynienia z dwoma kompletnie różnymi światami. Jest świat zrozumienia dla sytuacji Polski w związku z pomocą walczącej Ukrainie i zrozumienia zmieniającej się sytuacji pandemicznej i jest inny świat" - stwierdził wtedy minister Niedzielski.

"Z jednej strony mamy firmę Moderna, która wykazała się otwartością, zrozumieniem sytuacji Polski i elastycznym podejściem do kontraktu. Z drugiej mamy firmę Pfizer, która okazuje pewnego rodzaju arogancję, niezrozumienie sytuacji geopolitycznej i covidowej, a także brak dobrej woli" - ocenił szef MZ.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama