Reklama

Reklama

"Fakt": Kto naprawdę rządzi Polską? Polacy nie mają wątpliwości

Pracownia TNS Polska przygotowała specjalnie dla gazety ankietę dotyczącą faktycznej władzy w Polsce. Wyniki nie są zaskakujące.

Jak podaje "Fakt", na pytanie "Kto według pana/pani rządzi w Polsce?", aż 54,8 procent badanych wskazało na Jarosława Kaczyńskiego. Przypomnijmy, że prezes PiS oficjalnie nie pełni żadnej funkcji w rządzie.

Dopiero na drugim miejscu znalazł się prezydent Andrzej Duda wskazany przez 17 procent ankietowanych.

Jak wypadła premier Beata Szydło? O tym, że szefowa gabinetu rządzi Polską, przekonany jest zaledwie co dziesiąty uczestnik badania.

"To sondaż, który mówi o stosunku do polskiej demokracji i o tym, co Polacy sądzą o naczelnych instytucjach państwa. I tak: rząd ma znacznie mniejsze znaczenie niż osoba, która nieformalnie rządzi krajem. Głowa państwa, czyli prezydent też nie ma większego znaczenia, bo faktycznym zarządcą Polski jest osoba, która jest nieumocowana w żaden sposób w konstytucji. Układ władzy, który się w wytworzył w Polsce pokazuje, że konstytucja to rzecz wtórna. Liczy się praktyka partyjna rządzenia" - komentuje na łamach dziennika dr Wojciech Jabłoński, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Reklama

Więcej w "Fakcie".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy