Licytują prawo do nazwania pociągów
Pociąg o nazwie "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy", darmowe przejazdy dla wolontariuszy i możliwość wylicytowania sobie prawa do nazwania dwóch pociągów TLK - tak kolejarze włączają się w ogólnopolską akcję charytatywną.
Pociąg samorządowych Przewozów Regionalnych o nazwie "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" z Warszawy do Rzeszowa kursuje od środy. Jak powiedział rzecznik przewoźnika Piotr Olszewski, nazwa ma promować w Polsce ideę "WOŚP". - Poza nazwaniem tak pociągu, zaoferowaliśmy wolontariuszom darmowe przejazdy wszystkimi naszymi pociągami w dniach 9-11 stycznia. Muszą mieć tylko ważny identyfikator - dodał.
- Od lat wspieramy Fundację Orkiestry, współorganizując specjalne przedsięwzięcia. Dwa lata temu był to kosmiczny wagon z charakterystycznym malowaniem. Rok temu oddaliśmy na potrzeby aukcji możliwość nazwania pociągu z Wrocławia do Pragi - powiedział Olszewski. "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" będzie jeździć na trasie Warszawa-Rzeszów tak długo, jak będzie obowiązywał obecny rozkład jazdy, czyli do 12 grudnia 2010 r.
Drugi pod względem wielkości kolejowy przewoźnik pasażerski w Polsce - PKP Intercity - wystawił natomiast na aukcję internetową prawo do nadania nazw pociągom Tanich Linii Kolejowych. Dochód z aukcji zostanie przekazany Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. - Dotyczy to dwóch połączeń: Warszawa-Kraków i Kraków-Wrocław - powiedział Maciej Szafurski z PKP Intercity.
Aukcja potrwa do 12 stycznia. Na tą chwilę prawo do nazwania pociągu Warszawa-Kraków kosztowało ok. 2 tys. zł, a pociągu z Krakowa do Wrocławia - ok. 3 tys. zł. - Bardzo byśmy chcieli, żeby wylicytowane sumy miały wiele zer, ale aukcje rządzą się swoimi prawami - powiedział Szafurski. Nazwy pociągów, które wybiorą zwycięzcy aukcji, zostaną umieszczone na tablicach kierunkowych wagonów i w rozkładzie internetowym przewoźnika. Będą też wygłaszane w zapowiedziach megafonowych. Pociągi ochrzczone przez zwycięzców będą kursowały od marca do grudnia 2010.
INTERIA.PL/PAP