Nowe życie podgórskiego jelonka
Płaskorzeźba jelonka, zdobiąca od lat kamienicę u zbiegu Rynku Podgórskiego i ul Brodzińskiego to charakterystyczny element Podgórza. Dzięki współpracy ludzi dobrej woli rozpadający się na kawałki pupil mieszkańców Krakowa dostał nowe życie.
Renowacja jelonka trwała dwa miesiące. W sobotę zakończono prace pod kierownictwem konserwatora Bogdana Czesaka, a dziś o godzinie 17.00 odbędzie się oficjalna prezentacja odnowionej płaskorzeźby.
- Zapraszamy na uroczyste przecięcie wstęgi i lampkę szampana w znajdującej się tuż pod naszym jelonkiem kawiarni "U Francesco". Szczególnie liczymy na przybycie mieszkańców i darczyńców, bez których nie udałoby się odnowić jelonka - przyznaje w rozmowie z Interią Melania Tutak ze Stowarzyszenia Podgórze.pl.
Łączny koszt renowacji wyniósł sześć tysięcy złotych. Połowę tej kwoty zabezpieczyli właściciele kamienicy, drugie tyle zebrano na łamach serwisu PolakPotrafi.pl, umożliwiającego finansowanie społecznościowe marzeń i pomysłów.
- Myśleliśmy, że się nie uda, tymczasem środki zebraliśmy w dwa dni. To przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Dziękujemy naszym darczyńcom za wsparcie i za każdą wpłaconą złotówkę - dodaje Melania Tutak.
Materiał na zrekonstruowanie głowy jelonka (cement romański) przekazał krakowski Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Płaskorzeźbę odtworzono na podstawie archiwalnych fotografii z początku XX wieku, lat 60. ubiegłego stulecia i zdjęć prawdziwych jelonków.
- Chciałabym podkreślić wkład Instytutu w renowację jelonka i podziękować za przekazanie cementu romańskiego - podkreśla Melania Tutak.
Nowy jelonek, zaznacza nasza rozmówczyni, jest bardzo zbliżony do oryginału. Kolor płaskorzeźby (jasnobrązowo-łososiowy) może ulec zmianie podczas planowanego na najbliższe lata remontu fasady budynku.