PKW: Najnowsze, cząstkowe wyniki wyborów
Państwowa Komisja Wyborcza na specjalnie zwołanej konferencji wyborczej podała cząstkowe i nieoficjalne wyniki głosowania, jakie ustalono na godzinę 21. - Mamy teraz protokoły z 108 770 wyników głosowania na 123 359 tys. obwodów - poinformował zastępca przewodniczącego PKW, Andrzej Kisielewicz.
- Jeśli chodzi o wójtów, burmistrzów i prezydentów są wyniki w 900 gminach i miastach. Do rad gmin - w 892. Wyraźnie zwiększyła się liczba wyników uzyskanych z głosowań do rad powiatów - mamy 163. Nadal nie mamy wyników dotyczących wyborów do sejmików województw - przyznał Kisielewicz.
- Na 18 miast, które braliśmy pod uwagę, w 8 miastach mamy 100-procentowe wyniki. W pozostałych, do 100 proc. brakuje po kilka procent. Najwięcej w Toruniu, ale stosunkowo niska jest liczba (92,78 proc.) dotycząca Warszawy. W pozostałych miastach są one wyższe - kontynuował Kisielewicz, mówiąc o wyborach na prezydentów w poszczególnych miastach.
Zastępca przewodniczącego PKW poinformował także o wynikach poszczególnych partii:
- PSL - najwyższy wynik w wyborach do sejmiku i do rad gmin uzyskało w woj. świętokrzyskim; do rad powiatu - w woj. lubelskim;
- PiS - najwyższy wynik w wyborach zarówno do sejmików, rad powiatu, jak i do rad gmin - w woj. podkarpackim;
- PO - najwyższy wynik w wyborach do sejmików, rad powiatu i rad gmin osiągnęła w woj. pomorskim;
- SLD - w wyborach do sejmików i rad powiatu najlepszy wynik osiągnęło w woj. lubuskim, a do rad gmin w woj. kujawsko-pomorskim;
"Wszystko zapięte na ostatni guzik"
Sędzia Stanisław Zabłocki z PKW wyjaśniał na konferencji, to, jak działa obecnie system informatyczny.
- Według informacji przekazanych nam przez przedstawiciela firmy Nabino, które są potwierdzone przez naszego pełnomocnika ds. wyborów - na szczęście uporano się w całości z tym segmentem systemu, który dotąd uniemożliwiał drukowanie protokołów wyników głosowania i wyników wyborów, zarówno w przypadku wyborów prezydentów, wójtów, burmistrzów, jak i radnych gminnych. Wszystko już działa, łącznie z funkcją drukowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby komisje przystąpiły do ustalenia ostatecznego wyniku głosowania - mówił Zabłocki. - Te dokumenty mogą być wypełniane na bieżąco. Tu, w tej chwili, wszystko jest dopięte na ostatni guzik - dodał.
Zabłocki zaznaczył, że to jednak nie koniec problemów z systemem. Poinformował, że nadal są problemy z wynikami wyborów do rad miast, powiatów i sejmików województw. Problemy pojawiają się tam, gdzie wybory były proporcjonalne. Sędzia powiedział, że istnieje co prawda możliwość drukowania protokołu, ale nie jest jeszcze dostępny w systemie załącznik z zestawieniem wyników i podziału mandatów. Załącznik ten jest kluczowy.
Kazimierz Czaplicki nie wykluczył, że PKW będzie się domagać odszkodowania od producenta systemu informatycznego. Zaznaczył, że tam, gdzie wykorzystywane są publiczne pieniądze, konsekwencje muszą zostać wyciągnięte - mówił szef Krajowego Biura Wyborczego.
- Państwowa Komisja Wyborcza oczekuje, że z chwilą, gdy system informatyczny będzie działał w pełni, komisje terytorialne przystąpią niezwłocznie do pracy. Poprzez komisarzy wyborczych, informatyków pełniących funkcję pełnomocników komisarzy wyborczych do tych celów, będzie te komisje mobilizować do pracy - tłumaczył Czaplicki. Szef KBW dodał, że ma nadzieję, iż wszystkie komisje wznowią swoje prace jak najwcześniej, ale zażartował, że PKW nie chce "używać przymusu bezpośredniego". Przypomniał, że komisja terytorialna może pracować w połowie składu
Na specjalną prośbę dziennikarzy zgromadzonych na konferencji, PKW podała informacje dotyczącą wyników wyborów w Warszawie. Według stanu na godz. 21. i po podliczeniu 92,78 proc. protokołów w Warszawie, Hanna Gronkiewicz-Waltz uzyskała 47,16 proc. głosów, a Jacek Sasin - 27,75 proc. Na trzecim miejscu uplasował się Piotr Guział, z wynikiem 8,57 proc.
Nie wiadomo dokładnie, kiedy poznamy całościowe i oficjalne wyniki wyborów samorządowych.