Operacje plastyczne. Czego boją się Polacy?
Coraz chętniej poprawiamy swoją urodę. Dodajemy, ujmujemy i korygujemy, głównie w obawie przed oznakami upływającego czasu. Decyzja o operacji często odkładana jest z miesiąca na miesiąc, nie tylko ze względu na racjonalne rozważanie wszystkich "za" i "przeciw", ale także przez paraliżujący strach.
Badani najbardziej obawiają się komplikacji, jakie mogą nastąpić w wyniku operacji. Ponad połowa respondentów udzieliła takiej odpowiedzi. Dla 17,5 procent z nich największe obawy niesie ból, który towarzyszy operacji.
Prawie 12 procent obawiałoby się o końcowy efekt. Jeden na dziesięciu ankietowanych nie ma na ten temat zdania.
- Reakcja pacjentek po zabiegach jest bardzo zróżnicowana, ale można powiedzieć, że czym bardziej doświadczony lekarz, tym ta reakcja jest bardziej przewidywalna. Nieprzyjemne rozczarowania mają miejsce najczęściej wtedy, gdy pacjentowi się zbyt wiele obieca, czy to z powodu braku doświadczenia lekarza, czy w celu jego zatrzymania. Zdarza się to też w sytuacjach, gdy ślepo słucha się pacjenta i spełnia wszelkie jego życzenia, które często są wynikiem mody, a nie potrzeby, czy możliwości, jakie daje organizm - tłumaczy dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.
Podobny odsetek kobiet i mężczyzn obawia się komplikacji związanych z operacją. Respondentki bardziej niż respondenci obawiają się bólu towarzyszącego zabiegowi. Jednak zarówno kobiety, jak i mężczyźni obawiają się o efekt końcowy operacji. Prawie 15 procent ankietowanych mężczyzn nie ma na ten temat opinii.
57,4 proc, ankietowanych z wykształceniem średnim i co drugi ankietowany z wykształceniem wyższym obawia się komplikacji po operacji. Odsetki te są niższe w przypadku ankietowanych z wykształceniem zawodowym (43,3 procent) oraz podstawowym (36 procent).
Im niższe wykształcenie, tym mniejszy strach związany z bólem, prawie połowa ankietowanych z wykształceniem podstawowym deklaruje, że najbardziej obawia się bólu pooperacyjnego (48 procent), wśród osób z wykształceniem wyższym ten odsetek wynosi 12,1 procent.
Bądź na bieżąco!
Zapraszamy do śledzenia naszego raportu: KLIKNIJ TUTAJ! Pod tym adresem codziennie będziemy publikować kolejne odsłony badania.
Opracowanie: Anna Daraż