Egzamin gimnazjalny 2016. E-ocenianie po raz pierwszy w całym kraju
W tym roku po raz pierwszy rozwiązania zadań otwartych z matematyki egzaminu gimnazjalnego 2016 uczniów z całej Polski zostaną ocenione z wykorzystaniem elektronicznego systemu oceniania (e-ocenianie). Ten system w zeszłym roku testowały cztery komisje, w tym Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie. - Wszystko przebiegło sprawnie. Nie było pięknej katastrofy, więc spodziewamy się, że i w tym roku również wszystko przebiegnie bez zakłóceń - powiedział Interii jej dyrektor Lech Gawryłow.
- Egzamin będzie oceniany przez egzaminatorów na ekranach komputerów. Obrazy rozwiązań zdających zostaną zeskanowane i przesłane na centralny serwer. Następnie egzaminatorzy będą mogli pobierać je w swoich domach i odprowadzać od nich punktację - wyjaśniał dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie Lech Gawryłow.
W ubiegłym roku e-ocenianie zastosowano na terenie czterech okręgowych komisji egzaminacyjnych, tj. OKE w Jaworznie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu.
Przystąpienie do oceniania prac poprzedzą szkolenia. Wszyscy egzaminatorzy będą pracować w zespołach, którymi pokieruje przewodniczący. Z kolei prace zespołów będzie koordynował centralny zespół ekspertów prowadzony przez eksperta CKE.
Dzięki wprowadzeniu e-oceniania egzaminatorzy będą mogli pracować w domach, w dogodnym dla siebie terminie, nie tracąc przy tym opieki merytorycznej sprawowanej przez przewodniczącego, z którym mogą konsultować sposób postępowania w przypadku nietypowych rozwiązań. E-ocenianie stwarza również lepsze możliwości monitorowania jakości pracy egzaminatorów - zapewnia CKE.
Koordynatorem e-oceniania jest Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie.
W tym roku do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło ponad 360 tys. uczniów klas III. W ciągu trzydniowej sesji egzaminacyjnej na naszym portalu publikowaliśmy arkusze i rozwiązania z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz językowej. Wszystkie materiały dostępne są w raporcie specjalnym: Egzamin gimnazjalny 2016 ARKUSZE
JK