Weryfikacja szczepień pracowników. Niezaszczepieni pójdą na płatny urlop?
W najbliższych dniach do Sejmu ma trafić projekt ustawy, zezwalający pracodawcy na weryfikację szczepień pracowników. O szczegółach mówił w programie "Graffiti" stojący za projektem poseł PiS Czesław Hoc. Poinformował, że w przypadku pracownika, który nie okaże negatywnego testu i nie będzie chciał się zaszczepić, pracodawca będzie mógł wysłać go na urlop. Jak dowiedziało się RMF FM, urlop będzie płatny.
W listopadzie poseł PiS Czesław Hoc przedstawił zarys programowy ustawy, która pozwoli pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Poseł podkreślał, że projekt ustawy trafi do Sejmu nie na prośbę rządu, ale przedsiębiorców, którzy mieli zwracać się do biura poselskiego Hoca o rozwiązanie systemowe szczepień pracowników.
W środę 8 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski podał, że zgodnie z nowymi wytycznymi pracodawca będzie mógł oczekiwać wyniku testu pracownika na obecność COVID-19.
Weryfikacja szczepień. Hoc: Jest duża determinacja
Pytany w programie "Graffiti" o etap pracy nad ustawą, poseł Hoc stwierdził, że "jest ona już na papierze, ale jeszcze nie ma jej w Sejmie".
- Jutro prace nad ustawą zostaną zdynamizowane i jutro albo za tydzień projekt będzie w Sejmie, stanie się ciałem - tłumaczył polityk w rozmowie z Marcinem Fijołkiem.
- Jest duża determinacja kierownictwa, klubu i partii, widzimy taką pilną potrzebę, to jest optymalny czas - dodał Hoc.
Jak dodał polityk, "są pewne niezrozumienia ws. tego projektu, ale po to jest te kilka dni, abyśmy uświadamiali i edukowali". Poseł dodał, że założenia ustawy są "lajtowe".
Pracodawca sprawdzi szczepienie. "Pracownikowi nie może stać się krzywda"
- W pewnych aspektach ustawa daje pracodawcy czy przedsiębiorcy przywileje. Zawiera trzy filary - tłumaczył Hoc.
- Pierwszy to możliwość zażądania przez pracodawcę od pracownika wyniku testu. Testy będą bezpłatne - mówił polityk, tłumacząc, że z badania zwolnione będą osoby zaszczepione lub te ze statusem ozdrowieńca.
- Ale gdyby taki pracownik nie chciał wykonać testu, był niezaszczepiony i nie miałby statusu ozdrowieńca, to krzywda mu się nie może stać. Nie może zostać zwolniony, nie może zmienić się sposób jego wynagrodzenia - podkreślił polityk. - Pracodawca będzie mógł delegować go na inny odcinek pracy, żeby nie miał styczności z klientem - stwierdził Hoc.
Dopytywany, co ma zrobić pracodawca, który nie będzie miał takiej możliwości, Hoc stwierdził: "Pracownika można wysłać na urlop wypoczynkowy, lub zmienić mu miejsce pracy na takie poza firmą".
Jak dowiedziało się RMF FM, urlop będzie... płatny.
Całą rozmowę z posłem Czesławem Hocem w "Graffiti" można przeczytać na polsatnews.pl.