RELIGIA | Niedziela, 17 maja 2020 (21:37)
100 lat temu, dokładnie 18 maja 1920 roku, w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, przyszły papież i święty Jan Paweł II. Jego wybór na stolicę Piotrową 16 października 1978 roku był ogromnym zaskoczeniem, jednak ponad 26 letni pontyfikat okazał się wyjątkowy. Papież zmarł 2 kwietnia 2005 roku. 1 maja 2011 roku został ogłoszony błogosławionym, a 27 kwietnia 2014 roku świętym Kościoła katolickiego.
1 / 21
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był drugim synem Karola i Emilii z Kaczorowskich. Miał starszego brata Edmunda, który został lekarzem i zmarł w Krakowie w 1932 roku oraz starszą siostrę Olgę, która zmarła 16 godzin po narodzinach.
Źródło: Reporter
2 / 21
Emilia i Karol Wojtyłowie - rodzice przyszłego papieża Jana Pawła II. Ojciec był porucznikiem i pracował w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w Wadowicach. Matka pracowała dorywczo jako szwaczka.
Źródło: Reporter
3 / 21
Matka przyszłego papieża zmarła, gdy mały Karol miał dziewięć lat. 11 marca 2020 roku metropolita krakowski Marek Jędraszewski ogłosił decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego rodziców Jana Pawła II.
Źródło: Agencja FORUM
4 / 21
W 1938 roku Karol Wojtyła zdał maturę w Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Jeszcze w trakcie nauki w gimnazjum zainteresował się teatrem i często występował w przedstawieniach kółka teatralnego. Po maturze nie od razu zdecydował się wstąpić do seminarium - początkowo chciał zostać aktorem i rozpoczął studnia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. /na zdjęciu: przyszły papież Jan Paweł II w roli ułana.
Źródło: Reporter
5 / 21
Po wybuchu wojny Karol Wojtyła musiał przerwać studia. Rozpoczął pracę w zakładach chemicznych Solvay, początkowo w kamieniołomie w Zakrzówku, a potem w oczyszczalni wody w Borku Fałęckim. 18 lutego 1941 po długiej chorobie zmarł jego ojciec. / Na zdj. przyszły papież w czasach studenckich z ciotką Stefanią, przyrodnią siostrą ojca.
Źródło: Reporter
6 / 21
W 1942 roku wstąpił do tajnego Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 w Kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich z rąk kardynała Adama Stefana Sapiehy. Następnie kontynuował studia w Rzymie, a w 1948 roku został skierowany do pracy w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici.
Źródło: East News
7 / 21
W sierpniu 1949 roku został przeniesiony do parafii św. Floriana w Krakowie. Przez wiele lat jeździł na wycieczki z młodzieżą. Bardzo często, by zmylić milicję, zdejmował sutannę, a studenci nazywali go "wujkiem".
Źródło: East News
8 / 21
W 1958 roku został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Tym samym Karol Wojtyła został najmłodszym członkiem Episkopatu Polski (miał wtedy 38 lat). W czerwcu 1967 roku otrzymał nominację kardynalską, a czerwony biret odebrał 28 czerwca 1967 od papieża Pawła VI (na zdj. kardynał Wojtyła i papież Paweł VI).
Źródło: East News
9 / 21
28 września 1978 roku w Watykanie, po 33 dniach pontyfikatu, zmarł Jan Paweł I. Podczas zwołanego kolejnego w tym samym roku konklawe nowym papieżem został kardynał Karol Wojtyła. Było to ogromne zaskoczenie, ponieważ pierwszy raz od 455 lat następcą św. Piotra nie został Włoch, a dodatkowo Wojtyła pochodził zza tzw. żelaznej kurtyny. / Na zdj. Jan Paweł I i kardynał Karol Wojtyła.
Źródło: East News
10 / 21
16 października 1978 roku o godz 18.44 z balkonu bazyliki św. Piotra padły słowa: "Habemus Papam!", a nowy papież przyjął imię Jan Paweł II. "Bałem się przyjąć ten wybór, ale zrobiłem to w duchu posłuszeństwa Panu naszemu Jezusowi Chrystusowi i w całkowitym zaufaniu do Jego Matki, Najświętszej Maryi Panny. Nie wiem, czy będę umiał dobrze wysłowić się w waszym... naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, poprawcie mnie" - powiedział do zgromadzonego na placu świętego Piotra tłumu.
Źródło: AFP
11 / 21
W pamiętnym konklawe uczestniczył też kardynał Stefan Wyszyński, nazwany później "prymasem tysiąclecia". Miał powiedzieć wtedy w Rzymie do przyszłego papieża: "Jeśli wybiorą, proszę nie odmawiać...".
Źródło: AFP
12 / 21
Wielu komentatorów podkreśla, że Jan Paweł II otworzył kościół na świat. W ciągu swojego pontyfikatu odbył liczne pielgrzymki. W czerwcu 1979 roku, gdy po raz pierwszy jako papież przyjechał do Polski, powiedział pamiętne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej ziemi!"
Źródło: AFP
13 / 21
13 maja 1981 roku Jan Paweł II został postrzelony podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie. Za spust pociągnął pochodzący z Turcji Ali Agca. Papież został przewieziony do pokliniki Gemelli, gdzie przeprowadzono kilkugodzinną operację.
Źródło: East News
14 / 21
Zaraz po zamachu, w przekazie radiowym, papież powiedział: "Modlę się za brata, który zadał mi cios i szczerze mu przebaczam". 27 grudnia 1983 roku Jan Paweł II spotkał się w więzieniu z Agcą.
Źródło: East News
15 / 21
Bardzo ważnym punktem pontyfikatu Jana Pawła II były pielgrzymki. Papież odbył 104 zagraniczne podróże, odwiedzając ludzi na wszystkich kontynentach.
Źródło: East News
16 / 21
Jan Paweł II wprowadził świat w nowe tysiąclecie. W 1986 roku zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży, czyli cykliczne spotkania z młodymi ludźmi w różnych krajach.
Źródło: AFP
17 / 21
W ciągu 26 lat pontyfikatu spotykał się z wieloma osobistościami. Na zdj. Jan Paweł II i Matka Teresa z Kalkuty.
Źródło: AFP
18 / 21
Pomimo licznych dolegliwości związanych z przebytymi operacjami i postępującą chorobą Parkinsona, Jan Paweł II swoją posługę pełnił do samego końca. Kilka dni przed śmiercią pojawił się w oknie swojego apartamentu, by udzielić błogosławieństwa Urbi et Orbi.
Źródło: East News
19 / 21
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o 21:37, w pierwszą sobotę miesiąca i wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, w 9666. dniu swojego pontyfikatu.
Źródło: East News
20 / 21
Pogrzeb Jana Pawła II odbył się 8 maja 2005 roku. W uroczystościach na Placu św. Piotra uczestniczyło św. Piotra ok. 300 tysięcy wiernych oraz 200 prezydentów i premierów oraz przedstawiciele różnych religii światowych. W czasie pogrzebu papieża wiatr zamknął położony na jego trumnie ewangeliarz.
Źródło: Reporter
21 / 21
Jak Paweł II spoczął w trumnie z prostych desek z drewna cyprysowego, którą złożono w drugiej trumnie - cynkowej, a tę w trzeciej - wykonanej z drewna orzechowego. Grobowiec Jana Pawła II początkowo był umiejscowiony w krypcie w podziemiach Bazyliki Świętego Piotra. Po uroczystościach związanych z beatyfikacją 30 kwietnia 2011 roku trumna ze szczątkami papieża została złożona w Kaplicy Świętego Sebastiana Bazyliki Świętego Piotra, tuż obok kaplicy ze słynną pietą watykańską Michała Anioła.
Źródło: AFP