Jakie mamy dolary na świecie?
Choć dolar kojarzy nam się głównie z amerykańską walutą, na świecie istnieje ich aż 25! Kursy każdego z nich są różne, nie mają one poza nazwą ze sobą nic wspólnego, a to w jakim kraju obowiązują najczęściej odnosi się do nazwy. Przyglądniemy się więc najpopularniejszym dolarom, jakie są obecnie w obiegu, uznane za środek płatności.
Jakie mamy dolar na świecie?
Na świecie istnieje jak już wspomnieliśmy aż 25 dolarów, z czego oczywiście do najbardziej popularnych należą dolar amerykański, dolar kanadyjski, dolar nowozelandzki czy australijski.
Pozostałe dolary to:
- dolar wschodniokaraibski
- dolar bahamski
- dolar Barbadosu
- dolar Belize
- dolar Brunei
- dolar Fidżi
- dolar gujański
- dolar Hongkongu
- dolar jamajski
- dolar kajmański
- dolar Kiribati
- dolar liberyjski
- dolar namibijski
- dolar singapurski
- dolar surinamski
- dolar tajwański
- dolar Tuvalu
- dolar Trynidadu i Tobago
- dolar Wysp Cooka
- dolar Wysp Salomona
- dolar Zimbabwe
Dolar amerykański
Dolar amerykański jest oficjaną waluta Stanów Zjednoczonych, ale także Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru, Salwadoru, Timoru Wschodniego, Zimbabwe oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius. Powstał on w 1785 roku a jego oznaczenie przyjęto jako USD, czyli dokładnie Uited States Dollar.
Jest on podzielony na 100 centów, w obiegu występują monety o nominałach 1,5,10,25 oraz 50 centów oraz banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów.
Jeśli chcesz na bieżąco śledzić notowania i kurs dolara amerykańskiego koniecznie odwiedź portal FXMAG, gdzie znajdziesz kursy wszystkich walut w czasie rzeczywistym, a także archiwalne dane - https://www.fxmag.pl/notowania/usdpln
Dolar kanadyjski
Dolar CAD, a właściwie Canadian Dollar, czyli dolar kanadyjski to waluta Kanady i jest on używany jedynie na terytorium tego kraju. Pierwsza emisja dolara kanadyjskiego miała miejsce w roku 1817, ale był on uznany jedynie w północnej części kraju. W roku 1935, w okresie międzywojennym powstał dolar kanadyjski, użytkowany do dziś, który został wyemitowany przez Bank Kanady i obowiązuje on od tego czasu na terytorium całego kraju.
Dolar australijski
AUD - Australian Dollar, czyli dolar australijski jest to waluta Australii oraz na wyspach Tasmanii, Norfolk, Bożego Narodzenia, Kokosowych, Heard i McDonalda, Ashmore i Cartiera. Dolar AUD jest też uznanym środkiem płatniczym w państwach wyspiarskich, czyli Kiribati, Nauru oraz Tuvalu. Dzielimy go na 100 centów w obiegu można spotkać banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50 oraz 100 dolarów australijskich.
Waluta powstała na początku lat 60 XX wieku, uprzednio funkcjonował tam funt australijski.
Dolar nowozelandzki
NZD - New Zealand Dollar, czyli dolar nowozelandzki jest to jak wskazuje nazwa waluta Nowej Zelandii, ale także na wyspach Niue i Cooka, Tokelau, antarktycznej dependencji Rossa, oraz na wyspie Pitcairn.
Dolar nowozelandzki dzieli się na 100 centów, a w obiegu występują monety o nominałach 10, 20 i 50 centów. Jeśli chodzi o banknoty możemy spotkać 1, 2, 5, 10, 20 i 100 dolarowe.
Waluta powstała w 1967 roku, uprzednio posługiwano się walutą funta nowozelandzkiego.