Reklama

Riad Haidar

Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 (13:48)AktualizacjaPoniedziałek, 6 maja 2024 (13:33)

Riad Haidar był polskim lekarzem, społecznikiem, politykiem, samorządowcem. W latach 2002-2010 był radnym miejskim w Białej Podlaskiej, a w latach 2010-2019 - radnym sejmiku województwa podlaskiego. W 2019 roku został posłem na Sejm RP IX kadencji. Pochodził z Syrii.

Riad Haidar
Riad Haidar/Mateusz Włodarczyk/Agencja FORUM

Riad Haidar

  • Data urodzenia:01.08.1951
  • Miejsce urodzenia:As-Suwajda
  • Kraj urodzenia:Syria
  • Data śmierci:25.05.2023

Riad Haidar - wykształcenie i kariera zawodowa

Riad Haidar był lekarzem. Studia na Akademii Medycznej w Lublinie na kierunku lekarskim ukończył w 1981 roku. Uzyskał specjalizację z zakresu pediatrii, a w późniejszych latach - także z neonatologii.

Po studiach wrócił do rodzinnej Syrii, a następnie przez krótki czas pracował w Libii. W 1991 roku Riad Haidar wrócił do Polski i podjął pracę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. W 1999 roku został ordynatorem tamtejszego oddziału neonatologicznego i był nim do końca 2019 roku, kiedy to nowy dyrektor szpitala nie przedłużył z Riadem Haidarem umowy.

Sytuacja ta była szeroko komentowana. Odbył się także protest mieszkańców, ale Riad Haidar do szpitala już nie wrócił.

Riad Haidar - działalność społeczna

Riad Haidar regularnie angażował się w działalność społeczną. Szczególnie aktywnie włączał się w działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przez wiele lat był szefem sztabu WOŚP w Białej Podlaskiej. Ponadto był inicjatorem i organizatorem akcji dobroczynnych.

Riad Haidar - kariera polityczna

W latach 1999-2019 Riad Haidar był członkiem partii Sojusz Lewicy Demokratycznej. Z list SLD przez dwie kadencje zasiadał w Radzie Miasta Biała Podlaska (2002-2010), a następnie przez ponad dwie kadencje był radnym sejmiku województwa podlaskiego (2010-2019).

W 2019 roku Riad Haidar wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejskiej. Uzyskał 16 858 głosów, ale nie został wybrany. W tym samym roku kandydował do Sejmu RP. Tym razem wystartował z listy Koalicji Obywatelskiej i z tego powodu złożył rezygnację z członkostwa w SLD, choć do nowej partii nie wstąpił.

Jako lider listy wyborczej w okręgu nr 7 uzyskał 21 483 głosy i został posłem na Sejm RP IX kadencji. W Sejmie był członkiem Komisji Zdrowia oraz Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Złożył 528 interpelacji.

Riad Haidar - odznaczenia

Riad Haidar otrzymał wiele nagród i odznaczeń za swoją działalność, w tym z rąk czterech prezydentów RP.

Aleksander Kwaśniewski odznaczył Riada Haidara Srebrnym Krzyżem Zasługi, Lech Kaczyński Złotym Krzyżem Zasługi, Bronisław Komorowski przyznał odznaczenie Zasłużonego w służbie Społeczeństwu, a Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Riad Haidar - życie prywatne

Riad Haidar urodził się w Syrii, ale mieszkał w Polsce od 1972 roku. W 1989 roku uzyskał polskie obywatelstwo. Miał żonę - Irenę Krzych-Haidar oraz trzech synów (Kamila, Emila i Ramiiego).

Riad Haidar zmarł 25 maja 2023 roku na skutek ciężkiej choroby nowotworowej.

Riad Haidar - Wiadomości

Środa, 8 listopada 2023 (09:46)
Przebywający w areszcie Włodzimierz Karpiński wyraził zgodę na objęcie mandatu europosła. Oznacza to, że polityk oskarżony w tzw. aferze śmieciowej wyjdzie na wolność, ponieważ jako eurodeputowany...