Reklama

Reklama

Japonia. "Świecące" maseczki wykryją koronawirusa

​Japońscy naukowcy wyprodukowali maseczki, które pod wpływem promieniowania ultrafioletowego "świecą", jeśli są na nich ślady koronawirusa. Mechanizm świecenia jest związany z przeciwciałami pobranymi ze strusich jaj i ma pomóc w łatwy sposób wykrywać infekcje - podała agencja Kyodo.

"Świecące maseczki" przechodzą obecnie testy, a zespół badaczy z Uniwersytetu Prefekturalnego Kioto liczy, że w przyszłym roku otrzyma zezwolenie na ich masową sprzedaż.

"Łatwy zestaw testowy dla każdego"

- Możemy masowo produkować przeciwciała ze strusi niewielkim kosztem. Chcę, by w przyszłości stało się to łatwym w użyciu zestawem testowym dla każdego - powiedział kierujący zespołem prezes uczelni Yasuhiro Tsukamoto.

Japonia: Wariant Delta sam się unicestwił. Zaskakujące wyniki badań

Prace nad maseczkami rozpoczęły się w lutym 2020 roku, gdy naukowcy wstrzyknęli zdezaktywowane, niegroźne dla zdrowia koronawirusy samicom strusia, by następnie pobrać przeciwciała ze złożonych przez nie jaj.

Później badacze opracowali specjalny filtr, który umieszczany jest wewnątrz maseczki. Filtr można wyciągnąć, spryskać fluorescencyjnym barwnikiem z przeciwciałami i oświetlić światłem ultrafioletowym. Jeśli na filtrze znajdują się koronawirusy, na powierzchni widoczna będzie świetlista plama.

Reklama

Filtry maseczek świecą w ultrafiolecie

Naukowcy przeprowadzili badania, w czasie których 32 zakażone koronawirusem osoby nosiły specjalne maseczki przez okres do 10 dni. Filtry z wszystkich tych maseczek świeciły w świetle UV, przy czym blask słabł wraz ze zmniejszaniem się ilości wirusa w organizmach uczestników badania.

Zespół planuje teraz przeprowadzić kolejny eksperyment z udziałem 150 osób. 

Omikron w Japonii. Mieszkańcy popierają ostrzejsze kontrole graniczne

Sam Tsukamoto wykrył u siebie zakażenie koronawirusem, gdy filtr z noszonej przez niego maseczki zaświecił w świetle ultrafioletowym. Później infekcję potwierdziło badanie PCR - podaje agencja Kyodo.

Jak dotąd w Japonii wykryto cztery przypadki wariantu Omikron - ostatni potwierdzono w środę.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy