Poznań: "Lot" F-16 dostępny dla każdego!
Przechwycić cel powietrzny, stoczyć walkę z samolotem obrony powietrznej przeciwnika, a także zatankować w powietrzu będzie mógł zwycięzca aukcji z okazji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Siły Powietrzne wystawiły na licytację możliwość zostania na jeden dzień pilotem F-16.
Zwycięzcy dwóch aukcji spędzą dzień szkolenia w roli pilota F-16 w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach oraz w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Jak powiedziała we wtorek kpt. Marlena Bielewicz, oficer prasowy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, zwycięski pilot będzie raczej pilotem naziemnym, bo zamiast wzbić się w powietrze prawdziwym samolotem, zasiądzie za sterami symulatora lotu.
Jak podkreśliła kpt. Bielewicz, cywile na co dzień nie mają możliwości przetestowania wojskowego symulatora lotów. Takiej możliwości nie mają także uczestnicy wycieczek zwiedzający bazy.
- Zwycięzca aukcji rozpocznie służbę od przyjęcia lotniczego ekwipunku, przebrania się w lotniczy kombinezon i dopasowania lotniczego hełmu zintegrowanego z systemem celowniczym. Zapozna się z danymi taktyczno-technicznymi samolotu F-16 oraz jego uzbrojeniem i systemami radioelektronicznymi-nawigacyjnymi, walki radioelektronicznej oraz ratującymi życie pilota: instalacją tlenową i fotelem katapultowym - powiedziała kpt. Bielewicz.
Jak dodała, "pilot" weźmie udział w planowaniu i przygotowaniu misji bojowej, które nadzorował i sprawdzał będzie dowódca jednej z eskadr lotnictwa taktycznego. Po pozytywnym zaliczeniu przygotowania zostanie też przeszkolony z obsługi fotela katapultowego F-16.
- Momentem kulminacyjnym jednodniowego szkolenia będzie wykonanie zaplanowanej misji na symulatorze, na którym w ramach szkolenia lotniczego piloci F-16, ćwiczą różne warianty lotów bojowych. Osoba, która z sukcesem zakończy szkolenie i misję, zostanie nagrodzona specjalnym certyfikatem - dodała.
Obie aukcje cieszą się dużym powodzeniem, we wtorek obie osiągnęły poziom 1,5 tys. zł. Rozstrzygnięcie aukcji nastąpi za dwa tygodnie.
INTERIA.PL/PAP