UNICEF: Dzieci z całego świata potrzebują innowacyjnych rozwiązań
Pływająca szkoła, generator zasilany moczem, czy materiał budowlany pochodzący z odpadów ryżowych to rozwiązania, które pomagają poprawić sytuacje dzieci na całym świcie. Takie projekty, to jednak wciąż za mało, ciągle potrzeba kolejnych, bardziej nowoczesnych rozwiązań - raportuje UNICEF.
Innowacje to obszar mający ogromne znaczenie w niwelowaniu społecznych nierówności wśród dzieci na całym świecie, wynika z najnowszego raportu "The State of the World’s Children Report - Przemyśleć przyszłość na nowo: Innowacje dla każdego dziecka" opublikowanego na okoliczność 25. rocznicy uchwalenia praw dziecka.
Jak apeluje w nim UNICEF działania należy podjąć jak najszybciej, bo korzyści które płyną z nowoczesnych rozwiązań mogą ominąć miliony dzieci. W raporcie, UNICEF wzywa rządy państw, specjalistów do spraw rozwoju i wszystkich zainteresowanych do wspólnej pracy na rzecz promowania najbardziej obiecujących, nowoczesnych projektów.
Poza kwestiami nierówności i łamania praw dzieci, które wciąż mają miejsce, sporo uwagi poświecono zaprezentowaniu nowoczesnych rozwiązań, służących najmłodszym na całym świecie. Wiele z nich łączy możliwości technologiczne z innowacyjnymi pomysłami.
Wśród nich znajdziemy projekt Vibrasor, stworzony przez dwie młode Kolumbijki i przeznaczony dla osób z wadami słuchu. Vibrasor pomaga niepełnosprawnym bezpieczniej poruszać się po zatłoczonym mieście. Urządzenie wykrywa odgłosy samochodów. Kiedy pojazd znajduje się niebezpiecznie blisko, wysyła wibracje i świeci. Może ostrzegać zarówno osoby z wadami słuchu jak i niedowidzące, co często zapobiega wypadkom. Kolejny to pływające szkoły, które gwarantują dzieciom mieszkającym na terenach zalewowych w Bangladeszu dostęp do edukacji.
Generator prądu zasilany moczem
Jeszcze ciekawszym projektem jest generator prądu zasilany moczem. Wynalazek opracowały cztery nastolatki z Nigerii. Jeden litr moczu starcza na sześć godzin pracy generatora wytwarzającego prąd. Wynalazek ma pomagać społecznościom pozbawionym dostępu do elektryczności.
W raporcie wymieniono również projekt młodego 16-latka z Chandigarh w Indiach, mocno zaangażowanego w pomoc dzieciom z krajów słabiej rozwiniętych. Deu, w związku z publikacją raportu tłumaczył, że każdy naród ma inne problemy, dlatego tak naprawdę każda osoba może znaleźć zupełnie nowe rozwiązania poprawiające jakość życia. Młody Hindus opracował produkcję materiałów budowlanych pochodzących z odpadów ryżowych.
Jak mówił dyrektor Generalny UNICEF, Anthny Lake, "w zglobalizowanym świecie, lokalne rozwiązania mogą zostać wykorzystane na innym krańcu ziemi. Ważne by dzieci, które na co dzień doświadczają nierówności i biedy mogły korzystać z nowoczesnych rozwiązań"
W raporcie UNICEF-u podkreślano, że innowacyjne rozwiązania pomogły już zmienić sytuację milionów dzieci na świecie. Jednak wiele z nich wciąż potrzebuje pomocy. Pomysły na innowacyjne rozwiązania może zgłaszać każdy na oficjalnej stronie UNICEF.
JK