Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Scjentolodzy - wyznawcy science fiction?

Kościół Scjentologiczny istnieje na arenie dziejów od 1953 roku. Wzbudza kontrowersje swoim konfliktem z kościołami narodowymi, zainteresowanie - przynależnością do niego coraz większej rzeszy sław.

/AFP

Wciąż bardzo mało wiadomo o zasadach i głównych postulatach Kościoła Scjentologicznego. Co takiego interesującego jest w jego filozofii? Co przyciągnęło do jego bram aktorów Toma Cruise'a , Johna Travoltę czy jazzmana Chicka Corea'a?

Ideologiem Kościoła Scjentologicznego jest amerykański pisarz science-fiction - Lafayette Ron Hubbard (1911-1986). Za manifest organizacji uznaję się książkę Hubbarda "Dianetyka. Współczesna nauka o zdrowiu umysłowym" .

Dianetyka - jako system samodoskonalenia jednostki zajmujący się problemami fizycznymi, psychicznymi i emocjonalnymi człowieka - została włączona do doktryny scjentologicznej w latach 50. Twierdzi ona że, owe problemy są reakcją na traumy tkwiące w pamięci człowieka.

Scjentologia podejmuje także kwestię poprzednich żyć, etyki i moralności, zdrowia psychicznego i jego zależności od zdrowia duchowego, komunikacji, małżeństwa, wychowania dzieci, problemów w pracy etc.

Organizacja bazuje na autorytecie sławnych i wpływowych osób, które swoją sławą i obecnością w mediach upowszechniają wiedzę o kościele Hubbarda. Każdy człowiek jest nieśmiertelną istotą duchową, określaną mianem "thetan", który posiada ciało i umysł. Thetan egzystuje w człowieku po śmierci fizycznej i jest czymś zbliżonym do chrześcijańskiej "duszy".

Scjentologia uważa , iż człowiek jest z natury dobry, cierpienie sprawia, że staje się skażony. Scjentolodzy uważają , iż prawdziwe jest to, "co jest prawdziwe dla ciebie" - każdy członek Kościoła powinien sam sprawdzić zasady swojego wyznania i potwierdzić bądź zaprzeczyć jego autentyczności.

Ostatecznym celem scjentologii jest przywrócenie duszy z powrotem do jej naturalnego stanu całkowitej wolności, który da jej kontrolę nad materią, energią, czasem, przestrzenią, myślami, formą i życiem. Ten stan zwany jest Operującym (działającym) Thetanem (ang. Operating Thetan), w skrócie OT.

Istnieją trzy typy umysłu : analityczny, reaktywny i somatyczny. Umysł analityczny jest racjonalny i został wyróżniony jako pozytywny, reaktywny - jest pozostałością po przodkach zwierzęcych i reaguje na bodźce zewnętrzne, tj. ból. Umysł somatyczny wykonuje polecenia umysłu analitycznego.

Kiedy bodźce z otoczenia przypominają wcześniej przeżytą sytuację, umysł reaktywny blokuje działanie umysłu reaktywnego, co powoduje działania irracjonalne (napady wściekłości, blokada umysłu w czasie egzaminu).

Centralną praktyką w Scjentologii jest audytowanie - czyli indywidualne sesje delikwenta z audytorem - wykonywane za pomocą e-metru. Jest to urządzenie służące do badania odruchów skórno-galwanicznych. Audytor ma za zadanie oczyścić umysł ludzki z aberracji nazywanych engramami. Praktyka ma na celu obserwację czy omawiane zdarzenie z przeszłości wywołuje reakcje u badanego i czy ma wpływ na proces audytowania.

Ważnym elementem religii jest Trójkąt ARC, który jest podstawą organizacji życia jej członków. Składają się na niego: uczucia, rzeczywistość, komunikacja (nazwa pochodzi od skrótu angielskich słów).

Hubbard wyróżnił także skalę tonową - system określania ludzkiego nastroju i zachowania poprzez różne pozycje na skali. System został pierwotnie opracowany dla audytorów. Usytuowanie na skali jest odzwierciedleniem natężenia problemów człowieka, im ktoś jest niżej w skali, tym jego życie wewnętrzne jest bardziej skomplikowane.

Nie każdy członek Kościoła Scjentologicznego może wyjść poza poziom "oczyszczenia". Wyższe poziomy wymagają odpowiedniego przygotowania a najwyższe z nich to osiem poziomów Thetanu Operacyjnego.

Tajemną wiedzę członkowie poznają na kursach nazywanych Poziomami Zaawansowanymi . VIII poziom OT jest możliwy do osiągnięcia wyłącznie na pokładzie statku "Freewinds", który jest własnością Kościoła. W poziomach Hubbard opisuje traumatyczne przeżycia z poprzednich żyć, które mogą być eliminowane poprzez stosowanie różnych praktyk scjentologicznych.

Najbardziej znanych przypadkiem cytowanym przez prasę jest historia Xenu. Kościół scjentologów zarzuca dziennikarzom i krytykom płytkość przedstawienia tej historii, która negatywnie rzutuje na obrazie sekty w oczach opinii publicznej.

Według historii Xenu 75 milionów lat temu galaktyczny władca przywiózł część swojej populacji na planetę Teegeeack (Ziemię), setki tysięcy tych ofiar przywiązał wokół ziemskich wulkanów i wysadził bombami wodorowymi. Uzurpator indoktrynował ich thetany trójwymiarowym filmem przez 36 dni.

Film przedstawił im fałszywą wizje wszechświata i ich natury, wmówił im ,że są : Jezusem, Bogiem i Diabłem . Theatany wniknęły w ciała ludzkie i jako duchowe pasożyty stały się thetanami cielesnymi, które można wyeliminować z ciała za pomocą technik scjentologicznych.

Kościół Scjentologiczny wszedł w konflikt z kościołem anglikańskim, luterańskim czy katolickim. Oskarżył m.in. Anglię i Francję o brak tolerancji religijnej. Z drugiej strony coraz częściej dokumentuje się przypadki wyłudzeń pieniędzy od swoich wyznawców przez wyznawców doktryny Hubbarda. Pierwszy taki incydent odnotowano we Francji, gdzie Aude-Claire Malton z Paryża namawiała do udziału w kosztownych kursach, sama w kilka miesięcy straciła swój majątek.

Dziś doktryna Hubbarda zaczyna docierać do Polski. Centrala tej organizacji w Berlinie przygotowuje akcję wysyłania literatury scjentologicznej do polskich bibliotek. 19 tytułów już znalazło się w zbiorach biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Książki otrzymała także Biblioteka Publiczna im. Jana Łaskiego w Łaskach.

INTERIA.PL

Zobacz także