Rosyjscy agenci skazani za kradzież Biblii Gutenberga
W Rosji skazano trzech agentów Federalnej Służby Bezpieczeństwa za kradzież i próbę sprzedaży XV-wiecznej Biblii Gutenbrga. Mężczyźni, aby udowodnić osobie zainteresowanej kupnem, że są w posiadaniu starodruku, wycięli pierwszą stronę. O sprawie informuje BBC.
Pułkownik Siegiej Biediszczew, który przyznał się do kradzieży podczas pierwszego przesłuchania, został skazany na ponad trzy lata kolonii karnej.
Biediszczew próbował sprzedać starodruk skradziony z sejfu biblioteki moskiewskiego uniwersytetu za około milion euro - kwotę, która stanowi zaledwie procent szacowanej wartości.
Pozostali dwaj funkcjonariusze - za próbę znalezienia kupca - usłyszeli lżejsze wyroki.
Jak donosi BBC, mężczyźni zostali zatrzymani dzięki akcji przeprowadzonej przez agencję, dla której pracowali.
Zabytkowa Biblia Gutenberga, wydrukowana w latach 50. XV wieku przez Johannesa Gutenberga, została skradziona z uniwersyteckiego sejfu w 2009 roku.
Agenci, którzy dokonali kradzieży, "nie byli znawcami sztuki" - podkreśla rzecznik sądu. Mężczyźni nie zdawali sobie sprawy, co ukradli i jaką wartość ma skradziony egzemplarz.
Starodruk został poddany renowacji, ponieważ złodzieje wycięli pierwszą stronę, żeby udowodnić osobie zainteresowanej kupnem, że dzieło jest autentyczne.
EKM