Reklama

Piotr Jaroszewicz

Poniedziałek, 2 grudnia 2024 (09:08)AktualizacjaPoniedziałek, 9 grudnia 2024 (11:05)

Piotr Jaroszewicz był polskim nauczycielem, politykiem i działaczem komunistycznym. Pełnił funkcję premiera PRL w latach 1970-1980, wcześniej był wicepremierem oraz ministrem górnictwa. Był generałem dywizji Wojska Polskiego, członkiem Biura Politycznego KC PZPR i długoletnim posłem na Sejm PRL.

Piotr Jaroszewicz
Piotr Jaroszewicz /Slawomir Sierzputowski /AW

Piotr Jaroszewicz

  • Data urodzenia:08.10.1909
  • Miejsce urodzenia:Nieśwież
  • Kraj urodzenia:Białoruś
  • Data śmierci:01.09.1992

Piotr Jaroszewicz - wykształcenie i działalność zawodowa

Piotr Jaroszewicz ukończył Wyższy Kurs Nauczycielski i pedagogikę. Pracował jako nauczyciel w szkole powszechnej. 

Następnie Piotr Jaroszewicz pełnił funkcję dyrektora szkół powszechnych w Michałówce, Pilawie i Borowiu. Był członkiem Związku Młodzieży Wiejskiej RP "Wici" oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego. 

W 1939 r. trafił na tereny okupowane przez ZSRR, był deportowany do Archangielska i Kazachstanu, gdzie pracował przy wyrębie lasu i z powodu tyfusu nie mógł wstąpić do Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR

Piotr Jaroszewicz - służba w wojsku

W 1943 r. Piotr Jaroszewicz wstąpił do 1. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR jako pisarz-magazynier. Szybko awansował, obejmując m.in. funkcję zastępcy dowódcy batalionu ds. polityczno-wychowawczych. 

Następnie kierował Wydziałem Polityczno-Wychowawczym 2 Dywizji Piechoty, a potem 1 Armii Wojska Polskiego jako szef zarządu ds. polityczno-wychowawczych. W ciągu 28 miesięcy awansował od szeregowca do generała

Po wojnie pełnił wysokie funkcje w wojsku i administracji państwowej, m.in. wiceministra obrony narodowej, aż do przeniesienia do rezerwy w 1960 r. 

Piotr Jaroszewicz - działalność polityczna 

Od 1944 r. był członkiem Polskiej Partii Robotniczej, a od 1948 r. Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był posłem na Sejm (1947-1985), wicepremierem (1952-1970) i premierem (1970-1980).

W latach 1948-1951 Piotr Jaroszewicz pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Tenisowego.

W jego rządzie anulowano decyzję o pozbawieniu obywatelstwa m.in. gen. Andersa, choć uchwały nie opublikowano. Był współtwórcą manewru gospodarczego z 1976 r., który wywołał protesty w Ursusie i Radomiu

Piotr Jaroszewicz został usunięty z funkcji premiera w 1980 r., a następnie został wykluczony z PZPR w 1981 r. Po stanie wojennym był internowany jako członek ekipy Edwarda Gierka. 

Piotr Jaroszewicz - śmierć

Piotr Jaroszewicz został zamordowany razem z żoną Alicją w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 r. w swoim domu w Aninie (warszawskie osiedle). Był torturowany i uduszony. Sprawców i motywu zbrodni nie ustalono, a proces zakończył się uniewinnieniem domniemanych sprawców.

W 2007 r. pojawiła się hipoteza, że morderstwo mogło być związane z niemieckimi dokumentami z czasów II wojny światowej przechowywanymi przez Piotra Jaroszewicza. Śledztwo wznowiono w 2017 r., jednak w 2024 r. sąd ponownie uniewinnił oskarżonych

Piotr Jaroszewicz - życie prywatne

Piotr Jaroszewicz był dwukrotnie żonaty. Z Oksaną Stefurak miał dwoje dzieci: Andrzeja i Alinę. Jego drugą żoną była Alicja Solska-Jaroszewicz, z którą miał syna Jana. 

Piotr Jaroszewicz pasjonował się numizmatyką i notafilią (notafilistyka -  badani papierowych znaków pieniężnych oraz banknotów, odrębna gałąź numizmatyki). W numizmatyce polskiej utrwaliło się pojęcie "wzór Jaroszewicza", oznaczające przygotowywane dla niegobanknoty z napisem "WZÓR".

Piotr Jaroszewicz - Wiadomości

Piątek, 22 listopada 2024 (14:36)
Warszawski Sąd Okręgowy ogłosił wyrok w sprawie zabójstwa byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Solskiej-Jaroszewicz. Do zbrodni doszło w 1992 roku w domu małżeństwa w Aninie....
Poniedziałek, 28 października 2024 (14:40)
Prokuratura chce kary dożywocia dla głównego oskarżonego w sprawie o zabójstwo byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony. Do tragedii doszło w 1992 roku. Małżeństwo Jaroszewiczów zostało...