Bp Polak zatroszczy się o wiarę emigrantów
45-letni biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, Wojciech Polak, został nowym delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji polskiej i przewodniczącym Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą - poinformował rzecznik Episkopatu Polski, ks. Józef Kloch.
Dodał, że jego wyboru dokonali biskupi podczas 350. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. Bp Polak zastąpi na tym stanowisku abp. Zygmunta Zimowskiego, który został mianowany przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.
Do zadań biskupa Polaka będzie należała koordynacja pracy wszystkich duszpasterzy na świecie, będzie także spotykał się z przebywającymi za granicą Polakami. Zadaniem delegata jest również kontakt z episkopatami innych krajów świata i ustalenie zasad pracy polskich duszpasterzy.
Biskup Wojciech Polak od października tego roku należy do Rady Stałej Konferencji Episkopatu jako jeden z dwóch wybranych biskupów pomocniczych. Jest członkiem Komisji Charytatywnej, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Pełni funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań. Przewodniczy też European Vocation Service (EVS), jest delegatem Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) ds. Powołań.
Zadaniem Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą jest zapewnienie opieki duchowej Polakom w różnych krajach. W skład komisji wchodzą rektorzy Polskich Misji Katolickich i duszpasterze ośrodków polonijnych, co umożliwia im wzajemną wymianę doświadczeń. W 1992 r. powstała dodatkowo Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej, na czele której stoi delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej.
W Episkopacie Polski komisję, zajmującą się duszpasterstwem emigracyjnym, powołał w 1928 r. prymas August Hlond. Sam też stanął na czele Komisji Biskupów do Spraw Emigracji, która zajęła się tworzeniem Polskich Misji Katolickich rozrzuconych wśród skupisk polonijnych. W 1932 r. prymas założył specjalne zgromadzenie zakonne pod nazwą Towarzystwo Chrystusowe dla Wychodźstwa Polskiego (dziś: Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej). Z jego inicjatywy od stycznia 1937 r. zaczęto obchodzić Dzień Polaka z Zagranicy.
INTERIA.PL/PAP