Reklama

Reklama

Banksy opublikował film o swoim pobycie w Ukrainie. Stworzył tam kilka prac

Banksy, brytyjska gwiazda street artu opublikował na Instgramie wideo ze swojego pobytu w Ukrainie. Artysta stworzył siedem prac m.in w Kijowie, Irpieniu i Borodziance. Ukraińcy dziękują mu za wsparcie w czasie rosyjskiej inwazji.

W filmie słychać również syrenę alarmową, a mieszkańcy Kijowa komentują prace artysty i rozmawiają o wydarzeniach wojny. Niektórzy nie powstrzymują oburzenia.

Pierwsze prace Banksy'ego zauważyli jego fani na Placu Niepodległości w Kijowie i w Borodziance. Później sam artysta potwierdził autorstwo 7 prac w Kijowie, Irpieniu, Hostomelu i Borodziance.

Wideo, w tle którego rozbrzmiewa jedna z najsłynniejszych ukraińskich piosenek autorstwa zakatowanego przez KGB w 1979 roku kompozytora, poety i piosenkarza Wołodymyra Iwasiuka "Czerwona Ruta", wykonywana przez uliczne muzykantki, jest nagrane w przejściu podziemnym na Majdanie Niepodległości w Kijowie, nieopodal którego artysta narysował dzieciaków "huśtających się" na jeżu przeciwpancernym. 

Reklama

Prace Banksy'ego w Ukrainie. Mieszkańcy dziękują za wsparcie

Po publikacji filmiku na Instagramie ukraińscy użytkownicy tej sieci społecznościowej licznie zaczęli komentować go i dziękować artyście za wsparcie Ukrainy, podkreślając, że bardzo doceniają jego wsparcie. Również w ukraińskim segmencie Facebooka filmik Banksy’ego stał się bardzo popularny. Użytkownicy tej sieci również dziękują artyście, a jedna z osób wyznała, że "Banksy zmienił moją percepcję tego gatunku, który niegdyś był przeze mnie nielubiany".

Oksana, 19-letnia mieszkanka podkijowskiej Buczy, po pierwszych publikacjach na temat pojawienia się dzieł słynnego artysty na ścianach zburzonych budynków, pojechała do Borodzianki, by na własne oczy je zobaczyć. "Nie spodziewałam się, że zobaczę tak dużo osób, które już w sobotę licznie przyjechali na tę uliczną wystawę w ruinach" - mówiła młoda kobieta.

11 listopada na swojej stronie na Instagamie Banksy opublikował zdjęcie, podpisane  "Borodyanka, Ukraine", którym potwierdził autorstwo swego graffiti na ścianie jednego ze zburzonych bloków przez rosyjską rakietę w Borodziance. Później w rozmowie z "The Art Newspaper" artysta potwierdził, że jest autorem serii murali stworzonych w ostatnich dniach w Kijowie, Borodziance oraz Irpieniu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy