Najmłodsza nekropolia w stolicy
Najmłodszym cmentarzem w stolicy jest Cmentarz Komunalny Południowy. Pierwszego pochówku dokonano tu w październiku 1999 roku.
Jako jedyny cmentarz komunalny w stolicy ma pozwolenie na budowanie grobowców w formie kapliczek.
Cmentarz jest zlokalizowany w pobliżu trasy wylotowej na Katowice, w Antoninowie (w pobliżu Magdalenki i Piaseczna), na skraju Lasów Sękocińskich. Powierzchnia całkowita nekropolii zajmuje ponad 50 ha, z czego na razie do użytku oddano 27 ha. Jak mówił kierownik cmentarza Krzysztof Pełka, "nekropolię buduje się etapami".
Cmentarz Komunalny Południowy został zaprojektowany przez architekta Piotra Szaroszyka, m.in. współautora projektu Hotelu Sheraton w Warszawie.
Zgodnie z planem, groby najgłębsze (z największą liczbą kondygnacji) umieszczano po zachodniej stronie, natomiast te płytsze po wschodniej. Mieszkaniec niedalekiego Konstancina wybudował na cmentarzu dla siebie i swej rodziny pierwszy grobowiec w formie kapliczki.
Obłożona polnymi kamieniami budowla, może pomieścić 30-40 ciał.
Na nekropolii możliwe są wszystkie formy pochówku, a oprócz tego prochy zmarłych można również rozsypać na "łące pamięci".
Cmentarz Komunalny Południowy jest cmentarzem miejskim, zarządzanym przez Miasto Stołeczne Warszawę - Zarząd Cmentarzy Komunalnych.
INTERIA.PL/PAP