Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. Takich obiektów ma być więcej
Na Stadionie Narodowym powstaje szpital tymczasowy. - Na stadionie stanie około 500 łóżek dla osób, które potrzebują hospitalizacji, będzie też możliwość tlenoterapii - poinformował w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, łóżka staną w pomieszczeniach biurowych i konferencyjnych. Podobne obiekty mają powstać także w innych województwach.
Jak przekazał Piotr Müller, rząd planuje, że szpital rozpocznie przyjmowanie pacjentów na przełomie tego i następnego tygodnia.
Informację o powstaniu szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w niedzielę (18 października) w rozmowie z Polsat News potwierdził szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
Łóżka nie na płycie stadionu
- Prace rozpoczęły się w weekend. Wcześniej w kraju i w Warszawie zostały wyznaczone miejsca, które w sytuacji, gdyby liczba miejsc w szpitalach zbliżała się do niebezpiecznego poziomu, rozpoczną takie prace - powiedział w Polsat News Müller.
Podkreślił, że łóżka staną w przestrzeniach biurowych i konferencyjnych, nie na płycie stadionu, "tak, by zabezpieczyć odpowiednie ogrzewanie".
- W każdym województwie jest wyznaczone co najmniej jedno miejsce, które podobnie jak Stadion Narodowy może służyć jako szpital tymczasowy. W tej chwili identyfikujemy taką potrzebę, by na Mazowszu powstał taki szpital. Niewykluczone, że w tym tygodniu będą podejmowane decyzje, by takie prace rozpoczynać w innych miejscach - podkreślił rzecznik.
- Mam nadzieję, że prace zakończą się na przełomie tego i następnego tygodnia, żeby na Stadionie Narodowym był dostęp do dodatkowych miejsc. Tam będą kierowane osoby chore na COVID-19, wymagające niezbędnej opieki szpitalnej - poinformował Müller.
Prace koordynuje Michał Dworczyk
Za całość projektu odpowiada szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. - Koordynuje działania między agencjami, ministerstwami i placówkami medycznymi - powiedział Piotr Müller.
- To nie jest szpital polowy, jest to szpital tymczasowy. W ostatnią sobotę premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie przygotowania takiego szpitala dla pacjentów z COVID-19, który będzie ulokowany na stadionie Narodowym w Warszawie - przekazał z kolei na antenie Radia ZET szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. - To będzie 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych, z możliwością rozszerzenia tego zaplecza do tysiąca łóżek - dodał szef KPRM. - W jednej sali będzie 250-300 łóżek - doprecyzował.
Jak poinformował, w kilku województwach trwają przygotowania do ewentualnego utworzenia kolejnych takich szpitali, a ten proces będą nadzorować wojewodowie. Formalnie szpital na Stadionie Narodowym będzie filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie. - Chcielibyśmy, żeby pierwsze 250 łóżek było gotowych do przyjęcia pacjentów pod koniec tego tygodnia, ale wiemy, że to wyzwanie - powiedział szef KPRM.
Skąd personel medyczny? - Jestem przekonany, że uda się zdobyć odpowiednią liczbę personelu medycznego. Proces ten koordynują lekarze i menadżerowie ze szpitala na Wołoskiej. Część personelu trafi na podstawie decyzji wojewody, część będziemy zapraszać do współpracy także spoza Warszawy - przekazał Dworczyk. Jak dodał, pracę w tymczasowym szpitalu mieliby wspomóc także m.in. ratownicy medyczni i strażacy.
Jako pierwsza o budowie szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie o sprawie poinformowała Wirtualna Polska.
Interia/Polsat News