Reklama

Reklama

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. Rozpoczęto kolejny etap prac

- Zakończyliśmy fazę projektowania - powiedział dr n. med. Artur Zaczyński, zastępca dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, pytany o postęp prac przy tymczasowym szpitalu na Stadionie Narodowym. Jak dodał, oznacza to, że ekipy robotników zaczynają instalację sprzętu, w tym m.in. instalacji tlenowej.

Jak informował premier Mateusz Morawiecki, w związku z pandemią koronawirusa podjęto decyzję o przygotowaniu szpitali tymczasowych, pierwszy powstanie na Stadionie Narodowym. W pierwszym etapie będzie tam 500 łóżek, z czego 50 przeznaczonych do intensywnej terapii. Docelowo zaś szpital będzie mógł zostać rozwinięty do tysiąca miejsc. Szpital na Stadionie Narodowym będzie filią szpitala MSWiA.

Reklama

- Zakończyliśmy fazę projektowania - poinformował dr n. med. Artur Zaczyński, zastępca dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, pytany, jak postępują prace w tym szpitalu. Jak wyjaśnił, oznacza to, że ekipy robotników zaczynają instalację sprzętu, m.in. tego, który służy do podawania tlenu chorym, czyli instalacji tlenowej. - W tej chwili wchodzą ekipy montujące tlen, bo to jest kluczowe - podkreślił lekarz. Robotnicy zajmą się też montażem wejść energetycznych.

- Prace trwają, zbierają się odpowiednie zespoły, które decydują o harmonogramie prac - powiedziała dodatkowo rzeczniczka prasowa zarządcy stadionu PGE Narodowy, Monika Borzdyńska. W związku z przygotowywaniem szpitala tymczasowego na stadionie arena jest zamknięta dla odwiedzających. Oznacza to, że wszystkie bramy są zamknięte, a działanie stałych atrakcji, jak wycieczki z przewodnikiem, czy punkt widokowy zostały zawieszone do odwołania.

"Mam nadzieję, że to się nigdy nie wydarzy"

Dr Zaczyński już w poniedziałek informował, że prace na stadionie to obecnie kwestia instalacji. Jak wyjaśniał, aby szpital powstał na stadionie, potrzebny jest m.in. montaż śluz, wyposażenie sali diagnostycznych, pracowni tomografii komputerowej i rentgena, ale także o instalację gazową i elektryczną podpiętą do gniazd tlenowych. Trzeba też podłączyć infrastrukturę do funkcjonowania respiratorów.

Informował ponadto, że potrzeby szpitala na PGE Narodowym to około 50-80 pielęgniarek miesięcznie. Zaznaczył jednak, że osoby te dyżurowałyby w zmianach 12-godzinnych lub 24-godzinnych. - Nie jest tak, że 80 pielęgniarek będzie pracowało przy 500 pacjentach. Trzeba liczyć etaty, a nie stanowiska - mówił. Pielęgniarki mieliby wspierać ratownicy medyczni.

Mówiąc z kolei o potrzebnych anestezjologach, tłumaczył, że w początkowej fazie jeden taki specjalista miałby nadzorować stanowisko intensywnej terapii. Później - jak zapewnił - liczba anestezjologów byłaby zwiększana tak, aby zapewnić prawidłowe leczenie osób podłączonych do 50 respiratorów. 

- Mam nadzieję, że to się nigdy nie wydarzy, ponieważ mówimy o 50 respiratorach gotowych, ale to już w momencie przeciążenia systemu, żebyśmy byli gotowi przyjąć tę pierwszą falę ciężko chorych, w przypadku, gdyby zabrakło miejsc na OIOM-ach - powiedział dyrektor. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje