Reklama

Omikron. AstraZeneca pracuje nad kolejną szczepionką

Koncern farmaceutyczny AstraZeneca Plc poinformował, że współpracuje z Uniwersytetem Oksfordzkim nad produkcją szczepionki przeznaczonej dla nowego wariantu koronawirusa Omikron. Oksford na razie nie odniósł się do tych informacji.

- Wspólnie z Uniwersytetem Oksfordzkim podjęliśmy wstępne kroki w celu wyprodukowania szczepionki wariantowej - oświadczył rzecznik firmy. 

Jako pierwszy o planach AstraZeneki wobec wariantu Omikron poinformował "Financial Times", który powołał się na Sandy Douglas, szefową grupy badawczej w Oksfordzie. - Szczepionki oparte na adenowirusach, takie jak AstraZeneca, mogą w zasadzie być stosowane do reagowania na każdy nowy wariant szybciej, niż niektórzy mogli wcześniej sądzić - powiedziała Douglas.

Producenci szczepionek Pfizer/BioNTech i Moderna również wcześniej zapowiedzieli, że pracują nad szczepionkami specyficznymi dla wariantu Omikron. Moderna oświadczyła, że ma nadzieję rozpocząć badania kliniczne na początku przyszłego roku.

Reklama

Badania: Lek Evusheld skuteczny wobec wariantu Omikron 

Badanie laboratoryjne z zeszłego tygodnia wykazało, że lek Evusheld firmy AstraZeneca, zawierający przeciwciała, zachował aktywność neutralizującą wobec wariantu Omikron. 

Evusheld kilkanaście dni temu uzyskał aprobatę Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na stosowanie w przypadku ciężkich objawów COVID-19 u osób ze słabym układem odpornościowym lub historią poważnych skutków ubocznych szczepionek koronawirusowych.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: nowy wariant koronawirusa | Omikron | AstraZeneca

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy