Koronawirus. RKI odradza Niemcom podróż do Polski
Zajmujący się chorobami zakaźnymi niemiecki Instytut Roberta Kocha (RKI) zidentyfikował obszary ryzyka koronawirusa w Europie. Po raz pierwszy na liście krajów podwyższonego ryzyka znalazła się cała Polska.
Rząd federalny, na podstawie danych przekazanych przez RKI uznał szereg regionów za granicą za nowe obszary ryzyka. Wokół Niemiec nie ma już żadnego sąsiedniego kraju bez obszaru ryzyka wyznaczonego przez Instytut Kocha. Głównym kryterium klasyfikacji jest sytuacja, w której w poszczególnych krajach lub regionach było ponad 50 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni - informuje niemiecka stacja ZDF.
W najnowszym raporcie po raz pierwszy obszar ryzyka rozciągnięto na całą Polskę, całą Holandię, Irlandię osiem kantonów w Szwajcarii i całą Francję. Niemcy ostrzegają także przed niepotrzebnymi podróżami do ośmiu z dziewięciu krajów związkowych Austrii, z wyłączeniem Karyntii. Jedynym terytoriami wycofanymi w czwartek z listy RKI są hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie oraz prowincja Virumaa Wschodnia w Estonii.
Co trzeba zrobić jadąc z Polski do Niemiec?
"W przypadku osób wjeżdżających do Republiki Federalnej Niemiec, które w dowolnym momencie w ciągu ostatnich 14 dni przed wjazdem, znajdowały się na obszarze ryzyka, może istnieć obowiązek ich odizolowania zgodnie z odpowiednimi przepisami dotyczącymi kwarantanny odpowiednich krajów związkowych" - czytamy na stronach Instytutu Roberta Kocha. W praktyce oznacza to, że wszystkie osoby wybierające się z Polski do Niemiec mogą zostać poddane kwarantannie. Dotyczy to zarówno Polaków, jak i Niemców. Jak przypomina polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zgodnie z niemieckim prawem, może być niezbędne wykonanie testu na obecność koronawirusa, przedstawienie wyniku testu nie starszego niż 48 godzin lub poddanie się kwarantannie.
Polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek (22 października) o 12 107 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższy dobowy wzrost liczby zakażeń od początku epidemii w Polsce. Przekazano także informację o śmierci 168 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce od początku pandemii zakażenie potwierdzono u 214 686 osób, a 4019 zmarło.