Koncern farmaceutyczny Merck: Lek przeciw COVID-19 mniej skuteczny niż sądzono
Według zaktualizowanych danych pigułka przeciwko COVID-19 jest mniej skuteczna niż wcześniej zgłoszono - poinformował w piątek koncern farmaceutyczny Merck. Molnupiravir miał być stosowany w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego przebiegu choroby u dorosłych.
Okazało się, że po zbadaniu ponad 1400 osób dorosłych molnupiravir zmniejszył ryzyko hospitalizacji lub śmierci pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym COVID-19 o 30 procent. W ubiegłym miesiącu Merck informował, że na podstawie danych od 775 pacjentów badanie wykazało ok. 50-procentową skuteczność.
W piątkowym oświadczeniu koncern farmaceutyczny napisał, że analiza pośrednia i dodatkowe badania w dalszym ciągu "utrzymują skuteczność i ogólnie korzystną ocenę stosunku korzyści do ryzyka stosowania molnupiraviru w leczeniu łagodnego i umiarkowanego stopnia COVID-19 u osób dorosłych obciążonych wysokim ryzykiem postępu choroby". Dodano, że udostępniono Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) zaktualizowane dane dotyczące skuteczności molnupiraviru.
Tabletka przeciw COVID-19. Dla kogo?
Merck & Co. oraz partner firmy Ridgeback Biotherapeutics LP wystąpili 11 października do FDA z wnioskiem o dopuszczenie molnupiraviru w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego przebiegu choroby COVID-19 u dorosłych, którzy narażeni są na rozwój choroby mogący skutkować koniecznością hospitalizacji.
Komitet doradczy FDA ma omówić w przyszłym tygodniu kwestię skuteczności pigułki przeciwko COVID-19.
Molnupiravir można podawać pacjentom w domu, w przeciwieństwie do przeciwwirusowych terapii remdesiwirem i przeciwciałami monoklonalnymi firmy Gilead Sciences Inc., które są podawane we wlewie dożylnym, zwykle w szpitalu lub klinice. Leczenie pacjentów w domu pozwala uniknąć ryzyka przeniesienia wirusa na personel medyczny i innych pacjentów.