Reklama

Reklama

Hiszpania: Półroczny lockdown był nielegalny. Rząd nie mógł zakazać wychodzenia z domów

Po raz kolejny hiszpański Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że rząd w Madrycie nie mógł zakazać obywatelom opuszczania swoich domów podczas lockdownu. Pierwszy werdykt dotyczył ograniczeń obowiązujących na wiosnę 2020 r., a ten wydany w środę - obostrzeń ważnych na przełomie roku. Władze Hiszpanii będą musiały zwrócić pieniądze, jakie zebrały z niesłusznie wystawionych mandatów.

Sędziowie hiszpańskiego TK uznali, że stan zagrożenia epidemicznego obowiązujący od 3 listopada 2020 r. do 9 maja 2021 r. był sprzeczny z tamtejszą konstytucją. Wyjaśnili, że przepisy ustawy zasadniczej Hiszpanii nie pozwalały na ograniczanie swobody przemieszczania się osób.

Pełne uzasadnienie werdyktu ma zostać opublikowane dopiero w najbliższych dniach, ale źródła w TK już potwierdziły, że konstytucyjność drugiego stanu zagrożenia została podważona przez sześciu z 10 uczestniczących w głosowaniu sędziów.

Hiszpania: Rząd zwróci pieniądze za niesłuszne mandaty

Decyzja hiszpańskiego Trybunału oznacza, że podobnie jak po decyzji w sprawie pierwszego lockdownu, także tym razem anulowane zostaną wszystkie mandaty wystawione za nieprzestrzeganie przepisów o stanie zagrożenia epidemicznego. Rząd w Madrycie szacował po pierwszym orzeczeniu, że między Hiszpański rząd szacuje, że między marcem a kwietniem 2020 r. wystawiono ponad 1,1 mln mandatów za łamanie przepisów przeciwepidemicznych, głównie za "nieuzasadnione opuszczanie domów". 

Reklama

Drugi stan alarmowy, którego dotyczy najnowsza decyzja TK, nie przewidywał tak surowych restrykcji w kwestii wychodzenia z domu jak pierwszy. Zakaz dotyczył głównie opuszczania domów w godzinach nocnych. Z kolei po pierwszym wydaniu takich zasad, które obowiązywały między marcem a czerwcem 2020 r., "szlaban" na opuszczanie domów był bardziej restrykcyjny. Obywatele nie mogli wówczas wychodzić z wyjątkiem konieczności udania się do pracy, lekarza, banku lub zakupienia podstawowych towarów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje