Reklama

Reklama

Dania rezygnuje ze stosowania szczepionki AstraZeneca

Duńskie władze jako obecnie jedyne na świecie zrezygnowały ze stosowania szczepionki koncernu AstraZeneca przeciw COVID-19. Podjęcie takiej decyzji, jak podkreślono, jest możliwe dzięki dobrej sytuacji epidemicznej w kraju oraz dostępności innych preparatów.

- Podjęta przez nas decyzja nie oznacza, że nie zgadzamy się z Europejską Agencją Leków. Uważamy, że szczepionka AstraZeneki ma więcej zalet niż wad. Jednak, biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną w Danii, najlepiej jest zaprzestać stosowania tej szczepionki - oświadczyła na konferencji prasowej Tanja Erichsen z Duńskiej Agencji Leków.

Wtórował jej dyrektor Duńskiej Rady ds. Zdrowia Soeren Brostroem, który powiedział, że "w Danii dostępne są inne szczepionki, a epidemia jest pod kontrolą".

W związku z całkowitym wycofaniem szczepionki firmy AstraZeneca duński program szczepień opóźni się o kilka tygodni, a 149 tysiącom osób, które w Danii już otrzymały pierwszą dawkę tego produktu, ma być zapewniona dawka innego preparatu. Dwie dawki otrzymało ok. 500 osób i są one uważane za już zaszczepione.

Reklama

"W przypadku trzeciej fali nie zawahalibyśmy się jej użyć"

Brostroem podkreślił, że "dobrze rozumie kraje, które zdecydują się kontynuować szczepienia preparatem AstraZeneki". 

- Gdybyśmy w Danii byli w innej sytuacji, na przykład gdybyśmy przechodzili trzecią falę, a służba zdrowia byłaby pod presją oraz nie mielibyśmy wielu osób zaszczepionych, to nie zawahalibyśmy się stosować tej szczepionki. Mimo występowania rzadkich, ale poważnych skutków ubocznych - powiedział.

Szef Duńskiej Rady ds. Zdrowia powołał się na duńsko-norweskie badania, które wykazały m.in. możliwość wystąpienia zakrzepów krwi w mózgu po przyjęciu szczepionki AstraZeneki.

Według duńskich władz zdrowotnych otrzymane dawki tego preparatu "nie zostaną całkowicie zniszczone", gdyż ich stosowanie może zostać przywrócone, jeśli pogorszy się sytuacja epidemiczna.

Zobacz także: Niemcy: Zaszczepieni AstraZenecą w wieku poniżej 60 lat przy drugiej dawce powinni zmienić preparat

Szczepionka wstrzymana po śmierci kobiety

Duńskie władze 11 marca wstrzymały tymczasowo stosowanie preparatu AstraZeneki po śmierci zaszczepionej 60-letniej kobiety. Zdiagnozowano u niej zakrzepy krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi. W Danii podobne skutki uboczne odnotowano u kilkudziesięciu innych osób.

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama