Reklama

Reklama

Niemcy: Zaszczepieni AstraZenecą w wieku poniżej 60 lat przy drugiej dawce powinni zmienić preparat

Osoby w wieku poniżej 60 lat, które zostały zaszczepione pierwszą dawką szczepionki AstraZeneca, powinny przejść na inny preparat w drugim szczepieniu - to nowe wytyczne, uzgodnione przez ministrów zdrowia krajów związkowych Niemiec.

- Znalezione rozwiązanie zapewnia dobrą ochronę ludzi - powiedział we wtorek wieczorem agencji dpa przewodniczący konferencji ministrów zdrowia Klaus Holetschek.

Ministrowie postępują zgodnie z zaleceniem Stałej Komisji ds. Szczepień (Stiko) z początku kwietnia. Podczas konsultacji, w których brał również udział szef Stiko Thomas Mertens, stało się jasne, że drugie szczepienie szczepionką mRNA, czyli preparatem firmy BioNTech/Pfizer czy Moderna, jest dobrą podstawą do skutecznej ochrony ludzi. - Szczególnie w trzeciej fali - zapewniał Holetschek.

AstraZeneca tylko w indywidualnych przypadkach

Preparat AstraZeneca można zastosować do drugiego szczepienia tylko w indywidualnych przypadkach i po indywidualnej analizie ryzyka przeprowadzonej przez lekarza.

Reklama

Zalecenie opiera się na podejrzeniu zakrzepicy żył mózgowych po szczepieniu preparatem AstraZeneca. Eksperci podejrzewają, że bardzo niskie ryzyko dotyczy głównie osób młodszych. Rządy federalny i stanowe postanowiły ostatnio zezwolić na podawanie preparatu AstraZeneca jedynie osobom powyżej 60 roku życia.

Według Federalnego Ministerstwa Zdrowia około 2,2 mln obywateli w wieku poniżej 60 lat otrzymało już wstępne szczepienie preparatem AstraZeneca w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama