Reklama

Miał leczyć koronawirusa. Ministerstwo zdecydowało, co z Remdesivirem

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) poddała analizie 10 międzynarodowych badań, dotyczących oceny skuteczności Remdesiviru, który miał pomagać w leczeniu zakażenia koronawirusem. Wyniki sprawiły, że resort zdrowia zdecydował, że nie będzie finansować zakupu leku ze środków publicznych.

Remdesivir miał być lekiem na COVID-19, jednak z upływem czasu badania, m.in. przeprowadzone przez WHO, wykazały, że nie zmniejsza w ogóle ryzyka zgonów lub tylko w niewielkim stopniu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zlecił badania pod kątem skuteczności leku. Za wyjątkiem jednego, wszystkie obejmowały pacjentów z umiarkowanym bądź ciężkim przebiegiem COVID-19. 

Remdesiwir. Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję w sprawie leku

Jak przekazał rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz, w przeważającej mierze badania nie wykazały, by stosowanie terapii Remdesivirem wpłynęło na spadek śmiertelności pacjentów, a stopień skuteczności określił jako "niewielki". 

Reklama

- Po rekomendacji AOTMiT, uznającej terapię Remdesivirem jako nieskuteczną lub bardzo mało skuteczną w przebiegu COVID-19, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało nie finansować zakupu tego leku ze środków publicznych - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Równie istotny - jak dodał - jest fakt, że wśród badanych znajdowały się osoby niezaszczepione oraz nieuodpornione przez kontakt z wirusem.

Remdesivir pierwotnie opracowany ponad dekadę temu w celu leczenia zapalenia wątroby typu C oraz wirusa podobnego do przeziębienia zwanego wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV).

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Pandemia koronawirusa | remdesiwir | Ministerstwo Zdrowia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy