Reklama

Koronawirus w Korei Płd.: W kraju szaleje wariant Delta. Kolejne rekordy zakażeń

Od dwóch tygodni dobowe bilanse zachorowań w Korei Południowej nie spadają poniżej tysiąca. Do wzrostu liczby zakażeń przyczyniają się agencje towarzyskie i inne lokale "dla dorosłych", co utrudnia śledzenie kontaktów. Wariant Delta szerzy się także poza Seulem.

Władze Korei Południowej zgłosiły w środę 1784 nowe infekcje koronawirusem, najwięcej od początku pandemii. Bardziej zaraźliwy wariant Delta szerzy się na coraz większą skalę również poza aglomeracją Seulu - wynika z danych przestawionych przez służby medyczne.

Delta w lokalach "dla dorosłych"

Trwająca obecnie czwarta fala pandemii w Korei Południowej jest wyższa niż poprzednie, a środowy bilans jest najwyższy, odkąd 20 stycznia 2020 roku w kraju wykryto pierwsze zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Łącznie odnotowano już ponad 182 tys. infekcji i 2060 zgonów na COVID-19.

Od dwóch tygodni dobowe bilanse nie spadają poniżej tysiąca, a ogniska niebezpiecznego wariantu Delta pojawiają się w szkołach, firmach, sklepach i innych instytucjach. Do wzrostu liczby zakażeń przyczyniają się też agencje towarzyskie i inne lokale "dla dorosłych", co utrudnia śledzenie kontaktów.

Reklama

Wariant Delta także poza Seulem

Początkowo Delta szerzyła się głównie na gęsto zaludnionym obszarze metropolitarnym Seulu, ale stopniowo rośnie również liczba infekcji wykrywanych w innych częściach kraju.

Poza Seulem wykryto 32,9 proc. spośród nowych zakażeń potwierdzonych we wtorek - podała agencja Yonhap.

Ilu zaszczepionych?

Od zeszłego tygodnia w Seulu obowiązuje najwyższy, czwarty stopień restrykcji przeciwepidemicznych, w tym zakaz zgromadzeń więcej niż dwóch osób po godz. 18, zakaz pracy barów i klubów nocnych oraz nakaz zamykania restauracji o godz. 22. W poniedziałek zacieśniono obostrzenia w pozostałych częściach kraju i zakazano spotkań więcej niż czterech osób.

- Środki dystansowania poziomu czwartego nie spłaszczyły jak dotąd krzywej wirusa, ale spodziewamy się, że od piątku liczba nowych pacjentów zacznie spadać - powiedział na konferencji prasowej wysokiej rangi urzędnik z ministerstwa zdrowia Li Ki Il.

Pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas w Korei Płd. 16,3 mln osób, czyli 32 proc. ludności kraju, a w pełni zaszczepionych jest 6,6 mln ludzi - podała Koreańska Agencja Kontroli Chorób (KDCA).

W kraju odnotowano jak dotąd 647 przypadków zakażeń wśród osób w pełni zaszczepionych. 364 z tych osób przyjęły jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson, 145 dostało dwie dawki preparatu Pfizera, a 138 dwie dawki specyfiku AstraZeneki - poinformowała KDCA.

Czytaj też:

Wariant Delta w Polsce. Ministerstwo: Blisko 60 proc. zakażonych to osoby do 39 lat

Koronawirus. Objawy u zaszczepionych i niezaszczepionych różnią się

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Delta | wariant delta

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy